Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прем'єр Канади хоче «поставити хрест» на незалежності Квебеку

25 листопада, 1999 - 00:00

Втім, викликає здивування така поквапливість Кретьєна. Адже, по-перше, в уряді країни, за його словами, немає консенсусу з цього питання. По-друге, невідомо, коли відбудеться черговий референдум у провінції щодо відокремлення. У проведеному 1995 році референдумі прихильникам незалежності не вистачило якихось 0,6 відсотків плюс один голос для перемоги. Люсьєн Бушар, нинішній прем'єр провінції, яка увійшла до складу канадської конфедерації 1867 року, пообіцяв провести референдум до 2003 року, коли закінчуються його повноваження. Наразі цей політик очікує слушного моменту, щоб оголосити народний плебісцит у своїй провінції, коли буде певен в успішному результаті голосування.

Мабуть, Кретьєн вирішив повністю унеможливити тепер і на майбутнє відокремлення цієї капризної провінції. Адже за конституцією Канади, що підтвердило торішнє рішення Верховного суду, сепаратистам досить набрати простої більшості на референдумі (50 відсотків + 1 голос) аби потім розпочати переговори про розлучення з федеральним урядом та іншими провінціями. І для цього він обрав слушну нагоду: згідно з даними нещодавно проведеного опитування, 56 відсотків квебекців висловили невдоволення сепаратистськими устремліннями правлячої партії провінції. Аби досягти своєї мети канадський прем'єр пропонує упродовж найближчого часу змінити поняття більшості. Така пропозиція зовсім не виглядає демократичною. Але її цілком можуть схвалити національні збори Канади і тим самим назавжди поховати мрії квебекскьких сепаратистів на відокремлення.

Лідер провінції різко прореагував на таку пропозицію прем'єра Канади, заявивши, що тим самим федеральний уряд прокладає шлях для провінції, щоб у такий спосіб оголосити незалежність після перемоги на референдумі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: