Протягом п'яти років я безуспішно намагаюся реалізувати свої наукові розробки, які могли б кардинально змінити на краще нинішню несприятливу ситуацію з енергоносіями, що впливає і на зниження промислового виробництва, і на падіння життєвого рівня населення.
Сьогодні жителям України демонструють відчайдушні зусилля влади ліквідувати енергетичну кризу і заборгованості за імпорт енергоносіїв. Але якби між людьми, що мають владні повноваження, та простими громадянами не стояло безліч «відповідальних-безвідповідальних» чинуш, які печуться тільки про своє благо й не цікавляться нічим більше, то реальна енергобезпека країни не залежала б від авралів, до яких час від часу мусить вдаватися уряд.
Адже в Україні насправді немає ні дефіциту коштів, ні браку енергоносіїв. Більше того, в країні досить ідей і наукових розробок, що можуть забезпечити достатню кількість енергії. Але нове відкидається через дефіцит чесних людей у владних структурах. Після закінчення президентських виборів усі ці проблеми, на жаль, залишаться.
Впродовж останніх п'яти років я неодноразово пропонував державним організаціям вжити заходів для оптимізації паливно-енергетичного балансу шляхом реконструкції пилоприготувальних цехів блокових теплових електростанцій. Ці пропозиції дістали позитивну оцінку науково-дослідних і проектних інститутів енергетичної галузі, були розглянуті i схвалені робочою комісією Міннауки України, але не пройшли через керівництво Міненерго, яке практично чинило опір проведенню відповідного експерименту на Дарницькій ТЕЦ м. Києва, для чого потребувалося приблизно $30 тис. Грошей на проведення експериментальних робіт не надано досі.
Внаслідок реалізації цих пропозицій має бути зведено до мінімуму потребу в природному газі, що дозволило б електроенергетиці забезпечити значну економію валютних ресурсів і водночас знизити тарифи на електроенергію за рахунок підвищення економічності енергоблоків, що благотворно позначилося б на роботі різних галузей промисловості.
Вартість реконструкції систем спалювання вугільного пилу 10 блокових теплоелектростанцій України становитиме $18 млн., а виконати ці роботи можна за 1-2 роки. Але Міненерго взяло на озброєння іншу, надзвичайно витратну пропозицію. Впровадження технології спалення вугілля в циркулюючому киплячому прошарку потребуватиме $1,2—1,4 млрд. і не менше ніж 10—15 років. Ось ціна, яку доведеться платити за звичку відкидати все нове.
Олександр ЧЕЧИК,
керівник напрямку робіт фірми
«Дослідження й розвиток нових енергетичних технологій»