Урядом Сполучених Штатів оголошено про проведення конкурсу за програмами академічних обмінів на 2000-2001 навчальний рік. 6000 українських студентів, науковців, вчителів шкіл, фахівців різноманітних галузей уже побували останнім часом у Сполучених Штатах за подібними програмами.
Запропоновані навчальні проекти спонсоруються американським урядом, і на переконання посла Сполучених Штатів Стівена Пайфера сприятимуть побудові в Україні демократичного суспільства й ринкової економіки. Очікується, що учасники програм після повернення на батьківщину відіграватимуть суттєву роль у здійсненні економічних реформ, запровадженні в Україні демократичних засад, у встановленні й розширенні міжнародних зв'язків. Тому для вивчення й дослідження пропонуються насамперед політичні та суспільні науки, українознавство й американознавство, міжнародні відносини, право, економіка, бізнес, педагогіка й управління в галузі освіти, журналістика, образотворче мистецтво, охорона довкілля тощо.
Цього року кількість стипендій з деяких програм буде суттєво збільшено, бо, на думку їх координаторів, українці в попередні семестри зарекомендували себе в Сполучених Штатах здібними й наполегливими стажерами. Для найздібніших, для найкращих таку можливість — стажування, навчання, дослідження, викладання в США (всього 11 різноманітних програм, з немалою кількістю стипендій кожна) — сплачує американський уряд.
Приміром, за програмою Фулбрайта запрошуються провідні фахівці, які обов'язково мають учений ступінь у відповідних галузях. А для тих, хто ще не встиг його отримати, навчання в університетах США на рівні аспірантури здійснюється в рамках програми Е.Маскі.
Програма освітнього обміну «Партнери в освіті» складена для директорів 8-ми українських шкіл конкретних регіонів, зокрема Київщини, Дніпропетровської, Одеської та Харківської областей. Запорізька, Чернігівська та Полтавська області мають скористатися шансом, щоб делегувати для стажування своїх учителів.
Привертає увагу те, що віковий діапазон учасників програм обмінів широкий: від 15 до 55 років. Тобто вирушити до Америки може як учень 9-10 класу, так і досвідчений фахівець. Тривалість навчальних проектів — від кількох тижнів до 4-х років.
Академічні програми адмініструються в Україні службою посольства США в питаннях преси, освіти й культури, Американською радою у справах співробітництва в галузі освіти та вивчення мов (ACCELS), Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) — куди й треба звертатися за анкетами та з інших процедурних питань.
Із більшості програм документи приймаються лише до 29 жовтня.
Отже, слід поспішати!