Найбільша кількість таких повідомлень надходить під час сесій та іспитів у школах і вузах, і вибухотехнічна служба поспішає за вказаними адресами. Збитки, що завдаються державі, величезні: на місце випадку виїжджають, окрім вибухотехніків, слідчі, експерти, пожежники, лікарі, використовується техніка, витрачається бензин. Важко оглянути навіть такий об'єкт, як школа. А якщо прийшло повідомлення про замінування вокзалу або столичного універмагу? Пошуки вибухового пристрою у багатоповерхових приміщеннях займають звичайно дві- три години з евакуацією великої кількості людей. При цьому спиняється навчальний і виробничий процес, припиняються банківські операції, часто порушується рух вантажних і пасажирських потягів. Державні кошти вилітають у трубу — така ціна лише одного дзвінка якогось «жартівника». Наприклад, 6 січня невідомий по «02» повідомив, що у Центральному універмазі Києва закладено вибуховий пристрій. Терміново евакуювали понад дві з половиною тисячі чоловік, які знаходилися в ЦУМі. За час перевірки тільки магазинові нанесено внаслідок простою збитків на суму біля 22 тисяч гривень.
Чому ж суспільство має страждати від таких «жартівників»? Звідки вони беруться? І що це таке взагалі — недогляд у вихованні чи наслідок загальної деморалізації? У будь-якому разі — це явище соціальне, і боротися з ним повинні не тільки правоохоронні органи, але й суспільство у цілому.
Що ж до криміналістичного аналізу подібних повідомлень, то з 1994 року в МВС України функціонує відділ досліджень матеріалів і засобів звуко- та відеозапису. Основні функції відділу: проведення криміналістичних експертиз iз метою ідентифікації людей за голосом і мовою, ідентифікація апаратури запису, встановлення ознак монтажу відеофонограм. Крім того, одним із напрямків роботи відділу є дослідження голосів громадян, які анонімно повідомляють про закладення вибухових пристроїв. З цією метою створюється колекція голосів таких людей і, у разі виявлення підозрюваного, проводиться ідентифікаційне порівняння його голосу з фонограмами із колекції.
Детальніше про це розказує начальник цього відділу полковник міліції Віталій МАГЕРА.
— Віталію Миколайовичу, для проведення фоноскопічних експертиз необхідна спеціальна техніка. Яку апаратуру використовують фахівці відділу?
— Крім професійних і напівпрофесійних магнітофонів, комп'ютерної техніки, ми використовуємо спеціалізований комплекс, розроблений на базі радіотехнічного факультету Національного технічного університету України. Комплекс унікальний за своїми властивостями, зроблений на високому технічному рівні. Він дозволяє провести фактично всі необхідні дослідження. Це засвідчили фахівці з багатьох країн.
— А чи були з їхнього боку якісь пропозиції?
— Так. Зокрема, ця апаратура зацікавила наших польських колег. І не дивно: адже неправдиві телефонні повідомлення — це біда не тільки нашої країни, а майже всіх країн світу.
— Як же здійснюється процес ідентифікації і у чому унікальність цих досліджень?
— Як правило, експертиза проводиться за допомогою лінгвістичного і алгоритмічного комп'ютерного аналізу голосу та мови людини. Сам процес ідентифікації досить тривалий і вимагає напруженої праці експерта протягом кількох днів. Фахівці за допомогою математичних методів розрахунку встановлюють деякі характеристики і параметри мови, а потім, аналізуючи їх, роблять висновки. У разі збігу певного переліку ознак у голосі та мові невідомої людини і людини, що підозрюється, робиться категоричний позитивний висновок щодо їх тотожності.
Унікальність же полягає, в основному, у технічному дослідженні матеріалів та засобів звуко- та відеозаписів. Наприклад, використовуються спеціально розроблені чутливі магнітно-оптичні кристали для візуалізації магнітних сигналів, зафіксованих на плівці. Іншими словами, вони дозволяють за допомогою поляризаційного мікроскопа в оптичному діапазоні вивчати і фіксувати розділення магнітних доменів, а також робити їх фотознімки. Якщо врахувати, що експертиза потім вивчається у ході судового процесу, то фотографії будуть звичними і зрозумілими. Розроблено багатоканальні магнітні голівки для відтворення, тож відповідні програмно-апаратні засоби дозволяють, наприклад, в автоматичному режимі встановити окремі види монтажу відеофонограм, відтворити частково знищені фонограми.
— Від чого ж залежить успіх експертизи?
— Головне — якість запису фонограми, яка дуже часто не відповідає необхідним критеріям. Наприклад, у диктофонах для запису на мікрокасети використовуються вмонтовані всередину мікрофони, призначені для запису мови людини з відстані не більше за метр, та й то за відсутності перешкод. Якщо цих вимог не дотримано, сигнал фіксується слабкий і може навіть не перевищувати рівня шумів та перешкод. Певні вимоги ми також висуваємо і до зразків мови: тут головне — максимальний збіг характеристик із фонограмою, що досліджується.
— Чи можна завдяки подібній експертизі отримати якісь специфічні дані про людину, яка розшукується?
— Звичайно. Зараз ми розробляємо методику створення соціального портрета людини за фонограмою її голосу та мови. Це дозволить провести експрес-аналіз отриманих повідомлень і відразу ж давати відповідну інформацію оперативним службам (рівень освіти, соціальне походження, місце тривалого мешкання, професія, психологічний тип аноніма, реальність загрози). Щоб було зрозуміліше, приведу як приклад цитати із дослідження анонімних погроз вибухів, проведеного у Кривому Розі Дніпропетровської області:
«Це мова людини чоловічої статі. Основна мова спілкування — російська. Ознак володіння іншими мовами не виявлено. Формування мовних навичок проходило у місті, у середовищі інтелігенції. Можливо, автор повідомлення — офіцер.
Відсутність ознак спорідненої інтерференції української мови при наявності деяких виявів південно-російських діалектів може свідчити, що диктор — не корінний мешканець України.
У криміногенному середовищі не перебував. Припускається, що основною сферою діяльності є штабна офіцерська робота, пов'язана зі складанням документів. Шкідливі звички не виявляються, навпаки: просодичні характеристики вказують на хорошу розробку легень, що притаманне спортсменам.
Освітній рівень досить високий, всі ознаки підтверджують наявність вищої освіти.
Психологічно урівноважений. Допустимий тип темпераменту — сангвінік. Для нього характерні: перевага розуму над емоціями, сильна воля, високий рівень самоконтролю.
Мислення даної людини можна віднести до раціонально-прагматичного типу. Упевнений у правоті сили. Свої дії оцінює тільки як реальні». Ну, і так далі: оцінюються мотиви поведінки, наявність психологічного конфлікту. Тобто перед нами соціальний портрет людини, цілеспрямованої у своїх намірах, від якої можна чекати реального виконання погроз.
— Специфіка вашої роботи вимагає і спеціальної кваліфікації, підготовки та навичок. Яким чином ви вирішуєте кадрові проблеми і яким фахівцям віддаєте перевагу?
— Дійсно, наші люди виконують різнопланові завдання, що вимагають знань у різних галузях науки та техніки. Ми нараховуємо біля десяти спеціальностей, необхідних для володіння досконало другою професією. Якщо врахувати, що жоден вуз не дає такої підготовки, ми орієнтуємося на людей із вищою технічною освітою, які прагнуть постійно вдосконалювати свої професійні навички і уміють нестандартно мислити. У галузі лінгвістичних досліджень працюють фахівці, переважно з фонетики.
Простіше кажучи, ми самі готуємо необхідних фахівців, здатних до наполегливої творчої праці, тому що кожна експертиза — це, по суті, нове наукове дослідження.