Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крок до порятунку репутації держави

«Канівська четвірка» звернулася до Ради Європи
15 вересня, 1999 - 00:00

Парламентська асамблея РЄ ще в червні звернула увагу, що в нашій державі не діє принцип розподілу влади, виконавча влада втручається в діяльність законодавчої та судової, під загрозою перебуває свобода слова. Тепер, ідеться у зверненні, ситуація тільки погіршилася. Серед основних порушень «канівська четвірка» називає встановлення тотального контролю з боку Президента Леоніда Кучми над усіма загальнонаціональними каналами телебачення та радіомовлення, протизаконне припинення Кабінетом Міністрів у травні радіотрансляції пленарних засідань Верховної Ради України. «У ході кампанії виконавча влада України вдалася до дій, що є несумісними з Конституцією та законами України, а також із нормами та стандартами, визнаними в демократичних суспільствах Європи», — зазначають кандидати на посаду президента України. Їх також турбує те, що в керівництві штабу виборчої кампанії Президента Кучми перебувають особи, стосовно яких «судові органи окремих європейських країн вжили заходи щодо з'ясування їхньої причетності до корупції та відмивання грошей у великих розмірах». Саме ці особи фінансують виборчу кампанію Кучми, зазначається у зверненні «канівської четвірки».

Генпрокуратура України чинить «спротив притягненню до відповідальності цих осіб». За таких умов кандидати на посаду Президента України вважали за необхідне звернутися до Парламентської Асамблеї Ради Європи. Доцільним було б, коли «такий візит» відбувся ще на початку жовтня, що «дозволило б забезпечити завершальний період виборчої кампанії на засадах законності та права», вважає «четвірка».

Напередодні, в понеділок, на прес-конференції підписанти канівської угоди пiдтвердили готовність зняти свої кандидатури на користь єдиного кандидата від їхнього блоку. Євген Марчук підкреслив, що якби учасники канівської четвірки не були готові до такого кроку, то не було б ніякої угоди. Кандидат зазначив, що в заяві всі четверо претендентів продемонстрували, що, «маючи різні точки зору на ряд питань, вони терпимо ставляться до позиції колег і можуть об'єднатися заради чесних виборів, оскільки мають єдину мету».

Олександр Ткаченко підтвердив, що представники «четвірки» ведуть діалог не тільки про єдину кандидатуру, але й про те, «в чиї руки буде передано ту чи ту гілку влади і як вони будуть координуватися спільними зусиллями». Причому, не йде мова про банальний розподіл портфелів, як намагаються подати мету «союзу чотирьох» його опоненти. Володимир Олійник висловив упевненість, що після висунення єдиного кандидата підписанти канівської угоди узгодять основні положення своїх передвиборних концепцій, що стане підгрунтям для розробки спільної програми дій. «У середині жовтня ви чітко побачите, на якій базі станеться наше остаточне об'єднання», — сказав він. «І це не намір «працевлаштуватися», а гарантія того, що наші виборчі програми, за які голосували люди, будуть реалізовані».

Iрина ГАВРИЛОВА, «День»
Газета: