Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не ображайте латиноамериканську модель!

15 вересня, 1999 - 00:00

Шановний депутате Володимире Філенку!

Із цікавістю прочитав Ваш виступ на відкритті сесії Верховної Ради 7 вересня, що був опублікований у газеті «День» наступного дня.

У ньому, розглядаючи різні шляхи, які може вибрати Україна, Ви згадуєте про «латиноамериканську модель iз азіатським забарвленням», яка, згідно з матеріалом газети, призводить більшу частину населення до злиднів і збагачує маленькі групки олігархів, пов'язаних із владою.

Напевне, пане депутате, кажучи так, Ви, узагальнюючи, переносите на весь континент якусь Вам відому специфічну модель.

Хоч я можу говорити лише від імені Бразилії, однак маю підстави стверджувати, що економічна модель, якої дотримуються представлені в Києві латиноамериканські країни, не відповідає зображеній Вами. Нас іще мало тут, однак нам належить більше як 60% валового внутрішнього продукту Латинської Америки, що є, на мою думку, неабияким фактом. Переважна більшість латиноамериканських країн перебуває у складному процесі політичного, соціального та економічного розвитку, який, до речі, є успішним з огляду на поступ демократизації континенту та його постійного економічного зростання незалежно від криз, котрі відбуваються то тут, то там. Континент загалом має сьогодні рівень життя значно ліпший, аніж десять років тому і живе у вільному політичному середовищі, чим завдячує громадянському суспільству, яке постійно зміцнюється.

Зрозуміло, що, читаючи цього листа, Ви скажете, що Посол має говорити гарно про свою країну і про свій регіон. Однак я не хотів би, щоб ви сприймали те, що я кажу, prima facie. Пропоную, щоб у рамках міжпарламентської групи Україна — Бразилія було організовано подорож кількох депутатів, включаючи Вас, до нашого регіону, аби перевірити все на місці, як наші успіхи, так і труднощі, що все ще стоять перед нами.

Прийміть, пане депутате, запевнення моєї високої поваги.

У №164 «Дні», в статті «Шкода, що ви цього не бачили» було процитовано виступ у ВР депутата Володимира Філенка: «В України є кілька шляхів розвитку. Комуністи пропонують йти назад.... Друге — діючий режим, представлений Леонідом Кучмою та його олігархічним оточенням, пропонує й далі будувати латиноамериканську модель iз азіатським забарвленням, де на фоні жахливої убогості населення жиріє купка допущених до влади олігархів. Ми пропонуємо третій шлях...». Учора редакція отримала лист посла Бразилії в Україні пана Маріо Аугусто Сантоса, який, на наш погляд, дозволяє більш точно визначити: «реформам» Кучми дуже далеко до латиноамериканського шляху розвитку.

ВІД РЕДАКЦІЇ

Із 100% упевненістю вважаємо, що п. Філенко, наводячи вищеназвані аналогії, і в думках не мав наміру якось принизити країни Латинської Америки. Швидше за все, йдеться про невідповідність радянських (і не тільки) стереотипів («У СРСР люди живуть краще, аніж скрізь») нинішнім українським реаліям. У цьому плані вельми показово, наскільки важко нашому народу дається розставання зі старими міфами, в тому числі й із зарозумілим поглядом на країни «третього світу». Ми не помітили, що самі давно опинилися в «третьому світі» двадцятирічної давності, у той час, як ці країни вже давно наступають на п'ятки лідерам світової спільноти.

Маріо Аугусто САНТОС, посол
Газета: 
Рубрика: