Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ігор ГАЙДАМАКА: «Судді «допекли» навіть Фіделя Кастро»

14 вересня, 1999 - 00:00

— Ігоре Івановичу, останнім часом марка українського боксу котирується дуже високо.

— Після перемог на світових і європейських форумах, великих міжнародних турнірах ми змусили рахуватися з собою. Американці, кубинці, англійці навперебій стали запрошувати нашу команду. А це говорить багато про що. Тільки на останньому розіграші Кубка світу, який проходив у Львові, наші атлети завоювали десять перших місць із дванадцяти. А на Кубку Чорного моря, який пройде в Севастополі в жовтні, буде розігруватися шість ліцензій на участь у Олімпіаді в Сіднеї. Погодьтеся, це почесно.

Перемоги, імідж — це чудово. Та мене більше радує інше: в Україні знову виріс небувалий інтерес до боксу. В спортшколи повертаються досвідчені тренери, а кількість тих, хто займається в секціях, за два роки зросла з 20 до 30 тисяч чоловік.

— У наш непростий час посилилася потреба вміти постояти за себе?

— Та рiч не в цьому. Різко збільшився інтерес до нашого виду завдяки перемогам на професійному рингу братів Кличків, і любительський бокс у країні на підйомі. Та й те, що наша Федерація заборонила брати гроші за навчання в секціях, думаю, відіграло свою важливу роль. Адже, якщо подумати, та «п'ятірка» або «десятка» фінансового становища ДЮСШ не поліпшить, а для деяких сімей — це відчутний удар по бюджету. Не секрет, що в бокс переважно йдуть діти небагатих батьків.

— І як же ви викручуєтесь, адже тренери за «спасибі» працювати не будуть. У них же вдома теж є роти?

— Як казав Остап Бендер, якщо в країні є грошові знаки, то існують люди, в котрих їх багато. Ось ми й намагаємося знаходити таких спонсорів серед колишніх боксерів, уболівальників, батьків, керівників підприємств... У деяких областях, як Івано-Франківська, Житомирська, Харківська, Автономній Республіці Крим, Севастополі Федерація налагодила тісні зв'язки з радами народних депутатів, адміністраціями. Наприклад, у тому ж Івано-Франківську витрати на розвиток боксу закладені до місцевого бюджету, а Севастополь ось уже дев'ять років піднімає такий пласт, як міжнародний турнір «Кубок Чорного моря».

— Все це, звичайно, добре — і масовість в регіонах, і безперечні успіхи на міжнародній арені. Але ось ви якось замовчуєте невдачу української збірної на останньому Чемпіонаті світу, що пройшов у американському місті Х'юстоні. Одна бронзова медаль Олексія Трофимова для України — не досягнення.

— Знав, що ви спитаєте про це. Як це не парадоксально, але на цьому турнірі не розігрувалися ліцензії на Олімпійськi iгри й через те багато команд приїхали без своїх перших номерів. Адже відомо, що боксер може «вистрілити», тобто продемонструвати всі свої можливості лише два- три рази на рік. І форсувати пік форми перед турніром, який не дає перепустки на головну спортивну подію чотириріччя, багато хто вважав нераціональним. Ось і ми повезли не найсильніших, а їх дублерів. З лідерів у нас поїхав лише Володимир Сидоренко, якому, як кажуть боксери, судді відірвали голову.

— Наскільки мені відомо, не йому одному. І взагалі, цей Чемпіонат світу був багатим на скандали.

— Репортери назвали їх: «Азія — проти всього світу». Рiч у тiм, що при обранні президента Всесвітньої федерації боксу пакистанця Анвара Чаудрі під час голосування його дуже сильно підтримали азіатські країни i, зокрема, з колишнього СРСР. Навіть найменші, в яких — і боксу немає, але вони за чиїмось намовлянням стали членами АIБА. І ось тепер, здається, прийшов час віддавати борги. Причому арбітри діяли настільки безсоромно, що зроблені ними «переможці» намагалися якнайшвидше вислизнути до роздягальні, а ті, що програли, навпаки — подовгу апелювали до суддівської комісії та глядачів. Так, один з французьких боксерів, який був явно сильнішим і технічнішим за свого суперника з Узбекистану, близько 30 хвилин не покидав рингу, а публіка на трибунах ламала стільці й кидала в арбітрів різні предмети. А кубинці, котрi через упередженість арбітрів позбавились «золота» (яке, до речі, після апеляції було їм повернене), демонстративно покинули чемпіонат у другий день фіналів. Причому, «грюкнули дверима» досить голосно: наступного дня після інциденту Фідель Кастро виступив по телебаченню з промовою про продажний турнір.

А скільки було нарікань від різних команд на погане розміщення, роботу транспорту та харчування (давали тільки макарони, рис і банани). Словом, чемпіонат вийшов рясним на скандали. Тепер усі європейські країни планують подати заяви до керівництва МОК з пропозицією про зняття президента АIБА.

— Неприємний випадок стався і в нашій команді?

— Соромно навіть сказати: здрейфив і не вийшов на бій з кубинцем один із наших боксерів. У моїй практиці такий дикий випадок стався вперше. Навпаки — билися ж із розсіченими бровами, розбитими пальцями, але щоб ось так здатися...

— Чемпіонат у Х'юстоні вже став історією, а всі помисли керівництва збірної були ще до його початку звернені до Кубка Чорного моря.

— Так, як я вже говорив, тут будуть розіграні в шести перших категоріях путівки на Олімпіаду. Турнір пройде з 5 по 12 жовтня в прекрасному залі Палацу рибалки. Сюди прибудуть представники 20 країн і конкуренція очікується дуже серйозна. Та хлопці готові до цих випробувань. Минулого року багато хто з них після цього турніру кинули в море по монетці. І вони повернуться до нього. За перемогами!

Олександр ГОНЧАРУК, Кирило СТАДНИЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: