У відповідь на лист прем'єр-міністру про необхідність забезпечити трансляцію роботи Верховної Ради голова парламенту отримав відповідь із відмовою за підписом віце- прем'єра Семиноженка. Досить боязка нетактовність діяння очевидна, й спікер зазначив: «Пустовойтенко — не прем'єр-міністр, він — випадкова людина, й коли буде фракціями ініційоване питання про відставку уряду — я в четвертий раз рятувати Валерія Павловича вже не буду».
Звісно, тут виникає низка питань про перетин громадського й особистого, приміром, про стики політики й моралі тощо. Але в цьому випадку нас цікавитиме виключно доля уряду.
Отже. Чи виникне до виборів питання про відставку уряду й якщо виникне, чим закінчиться. «Зелений» Олександр Рябченко відповів кор. «Дня»: «Почати можуть, але завалити — не зможуть. Пику поб'ють, викриють помилки, вкажуть на Президента, який призначив і тримає такий слабий уряд — і все. От був би зараз єдиний лівий кандидат, який би попер, як танк — тоді була б відставка, та ще й під переконливим приводом поліпшити ситуацію вже зараз, не чекаючи зміни влади. А так — ні, не вийде».
Позафракційний Анатолій Матвієнко також особливого оптимізму не відчуває: «Я б не підтримував Олександра Миколайовича в його емоціях. Він образився на Пустовойтенка, але не можна домовлятися з тими, хто не має власної думки й не здатний на власні рішення, оскільки не є самостійною фігурою. Відставка Пустовойтенка не зруйнує роботу держмашини на вибори Кучми, бо держмашина тримається не на Пустовойтенку, й не він її головна осьова фігура».
Володимир Філенко («Реформи-Конгрес») вважає: «Те, що уряд недієздатний і заслуговує відставки — це очевидна річ. Але я не впевнений у політичному сенсі цього сьогодні. Однак розклад у залі після попереднього голосування щодо уряду такий, що може й вийти відставка: Ткаченко та його команда добавляються, Народний рух і Рух Костенка, можливо, — вони могли б збільшити кількість голосів. Геннадій Удовенко, в свою чергу, сказав: «Уряд, після того, як ми його не відправили у відставку (Рух не брав участі в голосуванні), не виправдав тих надій, що ми на нього покладали. І більше того — нічого не зробив, аби уникнути нафтової кризи, що так важко позначилася на зборі врожаю й сьогодні позначається на посівній. І замість того, щоб сконцентрувати свої зусилля на порятунку від катастрофи — уряд займається передвиборними справами. І я вже на фракції сказав: «Майте на увазі, в повітрі вже витає пропозиція про відставку уряду й нам треба обговорити це питання».
Зрозуміло, в цій ситуації знову постає питання про те: потрібна сьогодні Банковій відставка уряду чи не потрібна? Представник Президента Роман Безсмертний сказав кор. «Дня»: «Президенту відставка не потрібна. І значить, її не буде». Цікаво, що інші експерти з пропрезидентських сил, навпаки, вважають, що саме тому відставка може статися, що вона категорично не потрібна Президенту, й тому всі антикучмiвські сили здатні вирішити це питання. Зрозуміло, більш ніж важлива тут позиція комуністів, чиї лідери сьогодні ведуть із Кучмою його гру. Але Георгій Крючков у розмові з кор. «Дня» запевнив: «Мені здається, що комуністи одностайно підтримають відставку. Ніж тримати цих людей, які грубо займаються тим, що заборонено законом, то краще піти на такі заходи. Але справа в тому, що нічого не зміниться: обов'язки буде покладено на нині діючого прем'єра, й вони всі робитимуть те саме, але вже абсолютно нічим не зв'язані, й ще більше грабуватимуть Україну. Але якщо виникне питання, комуністи такий уряд підтримувати не будуть».
Своєрідну позицію має «Батьківщина». Олександр Турчинов підтвердив кор. «Дня»: «Ми були й є категорично проти відставки уряду, яка проводиться за лічені місяці до закінчення його повноважень. Це на руку лише тим, хто хоче звинуватити Верховну Раду в дестабілізації становища й ввести надзвичайний стан». Ніби уточнюючи зважено державну позицію «Батьківщини» кор. «Дня» поцікавилася: «Чи не можна уявити, що ваш здоровий глузд полягає в тому, що Юлія Тимошенко готується після виборів змінити прем'єра Пустовойтенка при Кучмі?» Відповідь була чудовою: «Наша фракція все робить для того, щоб стати центром парламентської більшості під формування коаліційного уряду. І якщо Леонід Данилович Кучма будуватиме свою діяльність на реалізації нашої програми — то чому б не піти до нього в уряд?»
Віктор Чайка, який пішов із «Громади» у вільне плавання, у відповідь на запитання, наскільки серйозно налаштований Олександр Ткаченко, весело, хоча й загадково відповів: «Я думаю, що Ткаченко покаже себе, нарешті, чоловіком. А з урахуванням того, що Пустовойтенко, напевно, фінансує всі президентські кампанії всіх основних кандидатів — я думаю, його час відправити у відставку, щоб забезпечити чесні вибори».
Неясним поки залишається питання й про того, хто буде ініціатором урядової відставки. Поки відставки встигли зажадати лише соціалісти. Віктор Пинзеник («Реформи- Конгрес») прямо сказав, що фракція ініціювати відставку не буде, але якщо питання на порядку денному з'явиться, то «ймовірність відставки дуже велика»: «З боку Кабміну на місцях йде дуже великий тиск на всі структури — обурення досягло критичної маси. Банкова в разі відставки нічого не виграє — паралізуються важелі тиску, й у кожного «підконтрольного» виникає страх». Віктор Пинзеник також вважає, що не варто бояться обвинувачень у «дестабілізації й деструктивності». На його думку, економічна ситуація й стан народу такі, що вжиті щодо уряду заходи зрозуміють правильно.
Проте, більшість із опитаних депутатів швидше впевнені, що «питання про уряд хоч і встане обов'язково, але закінчиться, як завжди, тим, що не набереться голосів». «Зелений» Фіалковський навіть запропонував кор. «Дня» поспорити на цю тему. Однак я б спорити поки зачекала. Й передусім тому, що нервовий стан уряду, його голови та його партії, що закидає суспільство попереджувальними заявами, свідчить тільки про одне: вони впевнені, що їх хтось здасть, просто поки ще не знають, хто саме.
ДО РЕЧІ
Фракція «Лівий центр» має намір найближчим часом ініціювати у ВР питання щодо відставки Кабінету Міністрів, повідомив голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Іван Чиж. За словами І.Чижа, питання про відповідальність уряду буде ініційовано залежно від розвитку подій: якщо уряд і надалі працюватиме «в режимі виборчого штабу», то питання про відставку виникне «дуже швидко», повідомляє Інтерфакс-Україна.