Яке враження справила на вас промова Президента Леоніда Кучми на урочистостях із приводу 8-ї річниці Незалежності України? Наскільки реальне обіцяне Президентом зростання ВВП 2000 року на 2% і в подальші чотири роки — на 6-7% щорічно, створення 1 мільйона нових робочих місць, збільшення реальних доходів громадян у 1,5-1,6 раза?
Руслан МАЛАШЕНКО, заступник генерального директора фінансового агентства «Гелвекс»:
— Критикувати Л. Кучму, напевно, не дуже красиво — адже він Президент. Однак багато які названі ним цифри наводять на роздуми. Скажімо, обіцянка створити мільйон нових робочих місць. Звучить привабливо. Єдине питання: наскільки вони будуть прибутковими? А якщо ні, то хто їх субсидуватиме? За чий рахунок ці люди фактично житимуть? Адже й сьогодні працівникам бюджетних організацій, пенсіонерам держава винна дуже багато грошей. Якщо нові робочі місця створюватиме держава, то це ляже додатковим тягарем на всіх нас. Думаю, йти треба з іншого боку. В нас зараз 53% збиткових підприємств. Якби вони могли нормально працювати, то повернули б своїх звільнених працівників і не треба було б нікого утримувати...
Щодо обіцяного Президентом зростання ВВП, то в це дуже хочеться вірити. Однак фокус у тому, що в фактичних цінах зростання дійсно буде. А ось у порівняльних, швидше навпаки. Скажімо, ВВП за шість місяців цього року порівняно з 1998 роком (у порівняльних цінах) 95%, а в фактичних — 121,6%. Неприваблива картина й з дефіцитом бюджету. За перше півріччя він становив 8% від ВВП. Звідки візьметься приріст ВВП у 2000 році?
Сьогодні затримка зарплати в два місяці навіть і не вважається такою. В регіонах на людей просто жахливо дивитися. Підприємства — суцільні руїни.
У хороше, звісно, хочеться вірити, але цифри кажуть абсолютно про інше.
Сергій ЧУКМАСОВ, народний депутат України:
— Хотілося б бачити конкретні розрахунки, що дозволили Президенту Л. Кучмі вийти на названі ним цифри «базових параметрів». Я вважаю, що це був виступ кандидата в президенти на наступний термін. Інакше це не прокоментуєш. Поки не ясно, як усе обіцяне здійснюватиметься. В розширеній передвиборній програмі, я думаю, буде більше деталізації. Але з економічної точки зору в таких умовах (зовнішній борг і виплати по ньому відсотків наступного року) не ясно, як усі ці обіцянки ув'язуються з реаліями.
Геннадій СУДОРГІН, генеральний директор науково- виробничого підприємства «Інформаційні системи»:
— Важко, якщо не неможливо вірити на слово людині, яка запровадила в країні диктатуру злиднів. Сьогодні він говорить, що не встиг усього зробити й просить повноважень ще на один термін. Повірити йому та його обіцянкам — ніяк неможливо. А візьмемо його оточення. Це — представники кланів — оточили, обклали й диктують свої умови, вигідні тільки їм. А Президент, які б обіцянки він народу не давав, служить не йому, а інтересам свого оточення. І його виступ на річниці Незалежності — черговий фарс, черговий обман. Був прем'єр-міністром — нічого не зробив. Президентом — не зробив. А тепер уже ліміт довіри весь вийшов, вичерпався. Це думка чесного пересічного українського підприємця.