Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Києвi «кiнець свiту» — на 83 вiдсотки

11 серпня, 1999 - 00:00

У той час, як учені готуються провести спостереження і дослідження, простих смертних не перестають хвилювати загалом далекі від строгої науки питання. «День» уже писав про прогнози знаменитого Нострадамуса, який нібито передбачав початок кінця світу саме цього дня. А питання досить серйозне: фахівці в багатьох країнах попереджають про більш ніж вірогідний «сплеск» масових самогубств серед членів різних тоталітарно- релігійних сект, згідно з ученням яких «істинно віруючим» належить саме сьогодні піти з цього життя, завдяки чому, таким чином, знайти порятунок. А в сусідній Росії, повідомляє Інтерфакс, 23 вiдсотки опитаних Всеросійським центром вивчення громадської думки громадян вірять, що затемнення «загрожує людям природними і соціальними катастрофами».

Про те, як буде відбуватися затемнення, «Дню» розповів завідувач відділу фізики Сонця Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАНУ Роман КОСТИК: «У наших широтах сонячні затемнення можна спостерігати в середньому раз на п'ятдесят чотири роки. Останнього разу затемнення, що спостерігалося в Києві 1954 року, було повним. Цього року затемнення на території України буде частковим, що, на жаль, позбавляє сенсу проведення спостережень. Кияни побачать денне світило затіненим на 83%, в Криму затемнення буде максимальним: майже 94%. Що ж до його тривалості, то воно становитиме понад дві з половиною години. Затемнення почнеться о 12. 47, досягне піку о 14. 02 і завершиться о 15. 23 за київським часом. Однак ефект, що спостерігається неозброєним оком, буде не такий тривалий».

Тим часом певні причини для неспокою, схоже, все-таки існують. Всесвітня організація охорони здоров'я, як мовиться в іншому повідомленні, виступила із закликом «ні в якому разі не користуватися імпровізованими сонячними фільтрами, на зразок засвіченої фотоплівки або закопченого скла, а також звичайними сонячними окулярами». А в нас нібито все спокійно. Однак чи є небезпека?

Як повідомив «Дню» керівник прес-центру Міністерства охорони здоров'я України Анатолій ВОЛОШИН, вітчизняні фахівці не вбачають ніякої особливої загрози для тих, хто захоче спостерігати затемнення. Необхідними запобіжними засобами є застосування закопченого скла або спеціальних окулярів (наприклад, у Франції, за словами А. Волошина, вже продано близько 40 млн. пар таких окулярів). Про заклик Всесвітньої організації охорони здоров'я, де нібито забороняється застосування цих предметів, Міністерству охорони здоров'я нічого не відомо. Якщо ж спостерігати затемнення неозброєним оком довше нiж декілька хвилин, це може призвести до короткочасного розладу зору і навіть може погіршити його на все життя. Отже, спостерігати сьогоднішнє затемнення без ризику для здоров'я можна, якщо не зловживати цим видовищем.

Олександр МІХЕЛЬСОН, Наталя ТРОФІМОВА, «День»
Газета: