Учора Верховна Рада, всупереч прогнозам деяких політиків, без особливого напруження обрала своїх представників до ради Національного банку.
Щоправда, спочатку було знехтувано чотири постанови, в яких фігурували в різних комбінаціях усі 16 народних депутатів, які пройшли співбесіду в Комітеті з питань фінансів і банківської діяльності. В результаті прийнято постанову №5. Згідно з нею, членами ради Нацбанку стали: Валерій Альошин (Рух), Сергій Буряк («Відродження регіонів»), Станіслав Гуренко (КПУ), Петро Порошенко (СДПУ(о)), Микола Кравченко (КПУ), Федір Шпиг («Трудова Україна»), Ігор Юшко (НДП). Хоча М. Кравченко на співбесіді не був.
Напередодні, коментуючи «Дню» можливий склад ради НБУ, народний депутат Сергій Терьохін згадав про існуючу проблему збору грошей на виборчу кампанію найбільшої фракції парламенту, але потім, очевидно, зрозумівши, що поки таке твердження бездоказове, попросив виключити його з коментарю. Тепер, як видно зі списку, деякі докази з'явилися.
Народний депутат Віктор СУСЛОВ (фракція селян):
— Сьогодні було реалізовано змову фракції комуністів і правого крила парламенту — в основному, представників банкірів. Багато хто вважає, що це зроблено небезкорисливо. Пройшли два комуністи та п'ять представників бізнесу й правих фракцій. Сталося те, чого не можна було чекати за квотового розподілу. Соціалісти, селяни та інші виявилися поза списком. Це ситуативний союз, який укладається не дуже часто. У складі ради — четверо «чистих» банкірів плюс люди, близькі до бізнесу, й це поставить Нацбанк під контроль могутніх комерційних структур. Я думаю, це рішення не в інтересах України. Воно вплине й на рішення парламенту щодо змін, запропонованих Президентом до Закону «Про Національний банк». Вони, скоріш за все, не будуть прийняті.
Народний депутат Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ («Громада»):
— Підсумки голосування я розглядаю як безумовну перемогу Віктора Ющенка, бо голосування проведене з порушенням вимог Закону «Про Національний банк» (усі кандидати повинні заздалегідь «пройти» Комітет з питань фінансів і банківської діяльності. — Ред. ). Конституційний суд, мабуть, скасує це рішення.
Голосування показало, що ідеологічні інтереси найбільш численної фракції відходять на другий план, поступаючись прагматичним інтересам. І унікальність ситуації в тому, що майже всі пропрезидентські фракції отримали представництво в цій раді, а лівий фланг представлено лише однією партією. Все це стало можливим завдяки торгу між фракцією комуністів і пропрезидентською частиною парламенту. I причини зрозумілі: в найбільшої фракції є серйозні проблеми у виборчій кампанії. Крім того, я не виключаю, що ті, хто голосував за постанову №5, чудово розуміли: Конституційний суд постанову скасує — i робили це навмисне, щоб мати ще одну можливість поторгуватися.
Юрій БЕРЕЖКОВ (фракція комуністів):
— Якщо говорити про інтереси нашої фракції, а я сподіваюся, що це й інтереси значної частини суспільства, то ми поставлене завдання виконали. Двоє наших товаришів працюватимуть в інтересах того, щоб Нацбанк став справдi Національним банком і діяв у рамках закону. Наші політичні опоненти також змогли провести своїх представників. Це відображає сьогоднішній склад Верховної Ради. Ми не отримали нічого понад те, що б не відповідало нашому представництву в парламенті, тому говорити про змову немає ніяких причин. Комуністів тут 27 вiдсоткiв, а скільки наших представлено в раді? Двоє з семи. Була б змова, нас було б більше, а так ми ніякої вигоди не отримали.
ДО РЕЧI
«Цей склад здатен позитивно вплинути на динаміку економічних процесів в Україні», — такою була перша реакція на обрання членів Наглядової ради НБУ від парламенту в стінах самого Нацбанку. За словами співрозмовника «Дня» Віктора Лисицького, керівника групи радників голови правління НБУ з питань макроекономіки, «майже з усіма цими людьми можна порозумітися, вони сприймають мову цифр і фактів». Делеговані в НБУ депутати тривалий час працювали в реальній економіці, тому, як сподіваються в Нацбанку, вони зможуть розібратися в ситуації і не будуть наполягати на тому, чого робити, в принципі, не можна. До речі, висуванець комуністів Станіслав Гуренко теж не викликав негативних емоцій: тривала робота на господарських посадах у минулому розцінюється скоріше на його користь. Що ж до проблеми працездатності Наглядової ради, то позитивна відповідь залежатиме від затвердження остаточного складу — після оприлюднення кандидатур від Президента, повідомляє кореспондент «Дня» Ірина КЛИМЕНКО.