Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Держрегулювання цін призведе до дефіциту,

вважають експерти
23 червня, 1999 - 00:00

Як відомо, у відповідності з постановою Кабміну від 18 червня «Про заходи зі стабілізації ринку основних продовольчих товарів», держадміністрації зобов'язані запровадити держрегулювання цін на хліб і хлібобулочні вироби, пшеничне і житнє борошно, цукор, крупи і олію.

На думку представників київської компанії «Московський міст», котра займається оптовою і роздрібною торгівлею нафтопродуктами, будь-які «силові» методи не призведуть до наявності пального на ринку України.

«Тільки самі постачальники можуть усунути дефіцит, що утворився на ринку, дії ж влади (регулювання цін, посилені перевірки правоохоронними органами АЗС тощо), котрі дестабілізують нормальну роботу, навряд чи сприятимуть цьому», — вважають фахівці «Московського мосту».

На їхню думку, в будь- якому випадку (із втручанням держави в ціноутворення чи без нього) найближчим часом зростання цін на нафтопродукти не припиниться. Однак при держрегулюванні темпи зростання цін будуть вищими. Так, цього тижня, за прогнозами трейдерів «Московського мосту», роздрібні ціни дизпального перебуватимуть на рівні 1-1,45 грн./літр, бензину А-76 — 1,15-1,5, А-92 — 1,4-1,9, А-95 — 2 грн./літр. Якби не було запроваджено держрегулювання, то рівень цін був би нижчим: дизпальне — 0,9-1,25 грн./літр, бензин А-76 — 0,95-1,3, А-92 — 1,2- 1,7, А-95 — 1,35-1,85. Фахівці «Московського мосту» зазначили, що із запровадженням держрегулювання у структурі дрібнооптових і роздрібних цін нафтопродуктів з'являться дві складові — тіньова і легальна. «Водіям доведеться платити за офіційно вказаною ціною, розмір якої не перевищує визначений державою, плюс певна сума готівки, розмір якої заздалегідь усно обумовлюється», — вважають трейдери.

Обмеження державою цін не стане перешкодою і для подорожчання продуктів харчування. У розрахунках оптових торговців також буде використано «подвійну» ціну. Не викликає сумнівів і «винахідливість» роздрібних продавців, зовсім нещодавно продемонстрована в Києві під час ажіотажного попиту і дефіциту цукру. Продавці не афішували наявність цього продукту (не виставляли його на вітрині), однак при зверненні покупця пропонували цукор за ціною, котра удвічі перевищує максимальну, яку встановила столична держадміністрація.

Владислав МИХАЛЬОВ, ЦЖД
Газета: 
Рубрика: