Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Сімка» обіцяє не допомагати Мілошевичу

19 червня, 1999 - 00:00

АП припускає, що, можливо, росіянам пропонується надіслати своїх миротворців у один з уже офіційно визначених п'яти секторів Косово з тим, щоб оголосити контрольовану ними територію «зоною відповідальності» Росії. Як при цьому вирішено питання підпорядкування цих військ — незрозуміло. Москва до останнього часу заявляла, що не може бути й мови про підпорядкування її військ у Косово командуванню НАТО, держсекретар США Мадлен Олбрайт у відповідь учора ще раз нагадала — миротворці в Косово мають бути під єдиним командуванням, і це — принципова позиція, яка не може змінюватися. До останнього НАТО зберігало й іншу принципову позицію — Росії слід утриматися від направлення миротворців у Косово до вирішення всіх спірних питань.

Клінтон втішив югославів словами, що ніхто не збирається посилати натовські війська до Белграда, аби заарештувати Слободана Мілошевича, якого Гаазький трибунал визнав винним у злочинах проти мирного населення. Але водночас США, Франція, Британія, Італія, Німеччина в один голос твердять, що не може бути жодної допомоги Югославії, поки Мілошевич перебуватиме при владі. Скільки коштів буде потрібно для відновлення Югославії, де їх брати, як саме витрачати — невідомо. Схоже, плануючи військову акцію проти Югославії, лідери «сімки» не замислювалися серйозно, скільки буде коштувати її закінчення. Нині всі кажуть просто — потрібні мільярди доларів. Жодного «плану Маршалла для Балкан» у документальному вигляді не існує — й малоймовірно, щоб він з'явився відразу після саміту. Очевидним є лише те, що навіть у разі моментального сходження Мілошевича з політичної сцени хоч якісь зрушення у відбудові Югославії можуть настати лише ближче до кінця року.

А найбідніші країни Африки та Азії мали б втішатися тим, що з них «вісімка» планує списати $2,5 млрд. їхніх боргів перед багатими країнами додатково до вже подарованих $2 млрд. Першим відреагував на це голова Світового банку Джеймс Вульфенсон: «Я таких грошей не маю». Отже, як і в справі з Югославією, обіцяти — ще не значить дати.

А чи не єдиним реальним результатом кельнської зустрічі буде, як очікується, кінець «великого косовського протистояння» між НАТО та Росією — і можливий перший за останні місяці вихід Єльцина в «люди», у разі, коли він відбудеться. Інше питання — чи надовго Росія мириться із Заходом, і гірше чи краще від цього стане Україні.

Віктор ЗАМ'ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: