Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Михайло РЯБЕЦЬ: «Претенденти звинувачують ЦВК, бо не можуть зібрати підписів на свою підтримку»

8 червня, 1999 - 00:00

Учора Верховний суд України почав розгляд скарги претендента в кандидати на пост президента Олександра Мороза.

Коментуючи цю обставину до початку процесу, Михайло Рябець, голова Центральної виборчої комісії зауважив, що «хоч би яким було рішення ВСУ, воно буде виконане». На думку голови ЦВК, у скандалі навколо підроблених підписних листів, масових порушень виборчого законодавства, яке має місце в регіонах, більше «політичної інтриги, ніж реалій». «Відповідальність за неможливість зібрати підписи на свою підтримку, — зауважив Михайло Рябець, — перекладається на плечі ЦВК, яка нібито є перешкодою до цього».

У той же час член фракції Соцпартії у ВР Станіслав Ніколаєнко у своїй заяві засудив дії державної влади на місцях, яка чинить перешкоди претендентам на президентську посаду в збиранні підписів та поширює компрометуючі матеріали про них. «Увесь адміністративний апарат займається виборами нинішнього Президента», — наголосив він

Проте «правила гри» щодо видачі додаткових підписних листів ЦВК не збирається змінювати. І поки що не погоджується з пропозицією парламентської комісії про те, щоб дозволити претендентам додрукувати їх за власні кошти. Хоча, на думку члена ЦВК Миколи Коваля, це не матиме принципового значення. За високої поліграфічної якості від справжніх їх усе одно не відрізнити, а ось правильність «наповнення» буде ретельно перевірятися, навіть коли ЦВК доведеться працювати у три зміни, зауважив М.Рябець.

На думку Михайла Рябця, проблема в тому, що ще не передбачено відповідальності учасників виборчого процесу, від членів ЦВК до майбутніх кандидатів, за порушення виборчого законодавства. «Керований процес може бути лише на підставі закону», — зауважив він. Відповідні зміни до чинного законодавства перебувають у парламенті. Низку змін до Закону «Про вибори Президента України» ВР наприкінці минулого тижня вже внесла. Відповідно до них передбачається кримінальна відповідальність за «неправомірне використання виборчих бюлетенів», у тому числі за вкидання у виборчу урну інших бюлетенів, не отриманих особисто від членів виборчої комісії. Цілком імовірно, що до активізації у цьому напрямку парламент спонукали певні дані про те, що деякі типографії готуються до виконання «спецзамовлення» — надрукувати у великих кількостях додаткові «невраховані» бюлетені.

Лідер комуністів Петро Симоненко, коментуючи на прохання кореспондента «Дня» Тетяни КОРОБОВОЇ можливість використання неврахованих бюлетенів, сказав: «Я не виключаю жодної із найбільш злодійських злочинних схем — надто вже мерзотна система влади сьогодні. Вони підуть на все. Я не виключаю і використання певних чорнил, коли на дільницях будуть внесені такі позначки, що після 10 вечора вони проявляться в потрібному варіанті».

«На минулих виборах мені розповідали, що в одній області підмінили бюлетені, — каже лідер селян Сергій Довгань. — Сподіваюся, що комісія, яку ми створили для контролю за дотриманням законодавства про вибори, допоможе цього уникнути. І, крім того, на парламентські вибори йшли партії, а зараз ідуть «президенти». Хтось із них переможе — і фальсифікатори будуть сидіти у в'язниці. Тому я не думаю, що голови комісій побіжать назустріч «побажанням»: у нас є кого саджати — зайвих не треба».

Оксана ПАНЧЕНКО, «День»
Газета: