Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Об’єднана Європа залишилася без уряду

17 березня, 1999 - 00:00

Це стало наслідком кумівства і зловживань, яких припускалися деякі з них.

За матеріалами спеціальної слідчої комісії Європарламенту, останнім часом щорічно до $5 млрд. із бюджету Євросоюзу витрачалися не за призначенням або відверто розкрадалися. Наприклад, французський комісар екс-прем’єр своєї країни Едіт Крессон виписала до Брюсселя свого давнього приятеля, лікаря-стоматолога за фахом. Йому щомісячно виплачувалося за «консультації» в середньому $10 тисяч, хоча жодних доказів, що він робив для ЄС хоч щось, знайти не вдалося. Комісари Моніка Вульф-Матієс із Німеччини та португалець Жоао де Деус також забезпечували «теплі місця» в апараті Єврокомісії своїм друзям, що не мали відповідної кваліфікації. І хоча звинувачення було висунуто лише проти кількох комісарів із 20, у відставку пішли всі. Це стало першою колективною відставкою європейського «уряду» за 42 роки існування.

Повноваження нинішньої комісії закінчуються 31 грудня цього року, і незрозуміло, як скоро може бути сформовано новий склад Єврокомісії. Екс-комісари поки що продовжують виконувати свої обов’язки до призначення їм заміни.

Цей скандал відбувся в дуже невдалий час. Наступного тижня лідери 15 країн Євросоюзу мають зустрітися в Берліні, щоб нарешті завершити болючі 18-місячні переговори щодо перебудови бюджету ЄС, зокрема щодо зменшення дотацій для виробників сільськогосподарської продукції. Оглядачі вважають успіх переговорів неодмінною умовою для того, щоби Брюссель зміг безпосередньо зайнятися питанням прийняття нових членів. Першу п’ятірку кандидатів — Польщу, Угорщину, Чехію, Естонію та Кіпр — неофіційно обіцяли прийняти до 2003 року. Президент Єврокомісії (нині вже відставний) Жак Сантер проводить нині консультації з керівництвом Європарламенту та главою ЄС німецьким канцлером Герхардом Шрьодером, щоб якомога скоріше сформувати новий склад комісії. Утім, деякі країни знову висуватимуть в «євроуряд» тих самих комісарів. Наприклад, прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер заявив, що його країна знову делегує до складу Єврокомісії Леона Бріттена та Ніла Кіннока, адже проти них персонально жодних звинувачень не було висунуто. Однак дехто вважає, що всі комісари мають нести якщо не пряму, то опосередковану відповідальність за неефективну роботу 15-тисячного апарату Єврокомісії і за розбазарювання грошей платників податків.

Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: