Сьогодні Польща, Угорщина та Чехія офіційно стають членами НАТО. Міністри закордонних справ цих країн вручать ратифікаційні грамоти своїх парламентів державному секретарю США Мадлен Олбрайт. Церемонія відбудеться в містечку Індепенденс, що в штаті Міссурі. Саме тут тодішній президент США Гаррі Трумен рівно півстоліття тому вперше оголосив про створення НАТО.
Відтепер через українсько-польський та українсько-угорський кордони наша країна матиме «прямий контакт» із найпотужнішим оборонним альянсом у світі. Розширення НАТО на Схід, про неприпустимість якого так довго говорили практично всі російські політики, стало доконаним фактом. І це — зовсім не кінець. Нині заявки на вступ до Північноатлантичного блоку подали Словаччина, Румунія, Болгарія, Македонія, Словенія, Албанія, Литва, Латвія, Естонія — практично вся Центральна Європа. Не всі ці країни готові до вступу до НАТО економічно, але всі визначили основний вектор своєї політики — на Захід, до НАТО, до Євросоюзу, до найпотужнішого у світі оборонного та економічного блоку.
Доконаний факт розширення НАТО на Схід знову загострив питання, яке Україні хоч-не-хоч вирішувати доведеться. Питання її— зовнішньополітичної орієнтації. Київ має нині три можливості: по-перше — рішуче повернути на Захід услід Центральній Європі, визначити вступ до НАТО як пріоритет своєї зовнішньої політики, як мету, до якої далеко, але треба йти; по-друге — піти «білоруським» шляхом, однозначно орієнтуватися на військово-політичний союз із Росією; по-третє — і далі проводити нинішню політику «багатовекторності», балансуючи між Заходом і Сходом. Але в цьому випадку дедалі зростає ризик перетворитися на буфер, який не вважатимуть союзником «своїм» ані в Москві, ані в Брюсселі чи Вашингтоні.
Утім, дехто в Москві вибір за нас уже, здається, зробив. Лідер ЛДПР Володимир Жириновський, коментуючи чеському телебаченню вступ цієї країни до НАТО, безапеляційно заявив: «Нині ви стали для нас ворогами». І пообіцяв, що «у відповідь» «ми пошлемо війська до Білорусі і створимо військовий блок Росії, Білорусі, України та Сербії». Може виникнути запитання: та хто такий Жириновський? Але здається, що в деяких випадках справа виглядає майже як у старому прислів’ї: «Що в Жириновського на язиці, те в російського керівництва на думці».
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Вступ Польщі, Угорщини та Чеської Республіки до НАТО означає більшу стабільність для всієї Європи, заявив учора міністр закордонних справ України Борис Тарасюк.