Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Якої біди чекати від великої води?

4 березня, 1999 - 00:00

Велика вода очікується в басейнах рік Дніпро, Дністер, Прут, Сіверський Донець, Західний Буг, Десна, Дунай... У разі різкого потепління в Закарпатті розгул водної стихії буде значно вищим від листопадового. «Полякати» ужгородців, піднявшись на 2,5 метра вище від норми, погрожує річка Уж.

Існує реальна небезпека того, що буйні весняні води понесуть за собою мінеральні добрива зі складів, засоби хімічного захисту рослин, радіонукліди, а це позначиться на якості питної води. Словом, лиха весняні паводки можуть натворити чимало. Вже зараз у Луганській області після дощів, льодових заторів і підвищення рівня грунтових вод підтоплено 3078 приватних будинків у басейні Сіверського Донця. Постраждало більше 5 тис. чоловік.

— Ми повинні передбачити всі можливі наслідки повені і попередити їх, — заявив на засіданні урядової Комісії з техногенно-екологічної безпеки і НС, присвяченому підготовці до пропуску повені на річках України, перший віце-прем'єр міністр Володимир Куратченко. — І не треба лякати людей. Давайте спокійно робити свою справу.

Специфіку нинішнього весняного наступу води, як пояснив голова Держкомгідромету В'ячеслав Ліпінський, визначають високий (у 2,5 раза вище торішнього) рівень води в басейнах річок, надмірна зволоженість грунту, величезні запаси снігу і незначне, сантиметрів 20, промерзання грунту — єдиний позитивний момент. З березневим потеплінням рівень річкових вод у середньому підіймається на 1-25 см за добу, на Закарпатті — на 10-55 см, а у Львівській області — на 60-90 см.

Як завжди не вистачає коштів на придбання аварійного запасу матеріалів, підготовку очисних споруд, компресорних і насосних станцій, зливових шлюзів і дамб. На все це з держлімітів виділено 3 млн. грн., але після екстренного перерозподілу їх на Закарпатті залишилося 1 млн. 206 тис. грн. Зрозуміло, що цього недостатньо. Залишається сподіватися на місцеві виконавчі власті, які повинні самі впоратися, на ЗМІ, які попередять. Найскладніші ділянки візьмуть на себе підрозділи МНС. Сумний підсумок осінньої повені в Закарпатті — 17 загиблих і більше 350 млн. грн. матеріальних збитків. Адже про насування біди теж попереджали...

Олександр ФАНДЕЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: