Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Новий лист» просить посадки

Чи зареєструють в Україні генетично модифіковану картоплю?
24 лютого, 1999 - 00:00

І як тут не пригадати власні невдалі спроби вирощувати картоплю без обприскування отрутохімікатами. До кінця дня від жуків і личинок рябіло в очах, спина й ноги німіли, а кількість комах, як не дивно, абсолютно не меншала. До осені на ділянці залишалися одні поїдені жуком стовбури рослин.

Прихильники поширення жукозахищеної картоплі в Україні кажуть не лише про явну можливість істотно підвищити врожайність «другого хліба» й знизити трудовитрати. За підрахунками фахівців, сьогодні 98% картоплі в країні вирощується в індивідуальних господарствах. І значна частина засобів захисту рослин «розпилюється» за допомогою віника, що дає багаторазове передозування.

Але, можливо, «Новий лист», що містить природний білок-інсектицид, не менш шкідливий? Міністр навколишнього природного середовища та ядерної безпеки Василь Шевчук закликав не поспішати з використанням в Україні трансгенних рослин. Однак українські вчені, які ще недавно займали в біотехнології передові позиції, стверджують: чітких протипоказань не виявлено. Але потрібні подальші дослідження.

Доктори біологічних наук Станіслав Трібель (Інститут фізіології рослин НАНУ) і Борис Левенко (Інститут фізіології рослин), доктори медичних наук Віктор Кирсенко (Інститут медицини праці) та Таїсія Омельянець (Український науковий гігієнічний центр), які досліджували трансгенні продукти, не вважають їх токсичними або шкідливими для здоров’я людини і рекомендують зареєструвати «Новий лист» в Україні.

Тим часом слідом за так званою ГМ картоплею й до України докотилися відгомони гучного скандалу, що вибухнув у Великій Британії, де захисники довкілля вимагають трирічного мораторію на впровадження в раціон харчування ГМ продуктів. Вони посилаються на досліди Арпада Пузтаї, який заявив, що в піддослідних пацюків, яких годували такою картоплею, відзначено шкідливий вплив на імунну систему. Проте газета «Уол Стріт Джорнал» у номері за 16 лютого наводить слова директора інституту, де працює А.Пузтаї, про те, що останнім було поширено помилкову інформацію про своє дослідження. Щодо представників «Монсанто» в Україні, то вони стверджують, що Пузтаї досліджував зовсім не картоплю, вирощувану цією фірмою в канадській провінції Острів Принца Едварда.

Опір приходу на український ринок генетично модифікованої картоплі, на думку деяких вчених, не є відгомоном скандалу, що вибухнув у Великій Британії. В нас своє коріння: дуже висока рентабельність виробництва та реалізації отрутохімікатів, які ми регулярно споживаємо разом із картоплею.

Трансгенні продукти сьогодні зареєстровано й виготовляються в США та Канаді, їх використання дозволено в Японії та Мексиці. Генетика, що за радянською термінологією належала до продажних дівок імперіалізму, обіцяє світові подальший приріст продуктів харчування. В Україні питання поширення цієї технології ще остаточно не вирішено. Слово за вченими. Дискусія повинна дати поштовх відродженню вітчизняних досліджень. «Монсанто» обіцяє допомогти. В її планах — спільне з українськими вченими впровадження природного інсектициду в картоплю українського сорту Луговський, що має, на відміну від канадсько-американських сортів, чудові смакові якості.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: