Про те, що Україна мусить негайно приступити до серйозних структурних змін, зробити прозорою політику в приватизації енергосектора (особливо це стосується газу), покінчити з чиновницьким свавіллям, ухвалити кардинально новий податковий кодекс, цього року вже йшлося. На цьому, а також на жорсткому контролі за використанням кредитів, необхідності адміністративної реформи, прозорій діяльності позабюджетних фондів наголошували під час січневих візитів до Києва спеціальний радник держсекретаря США Стівен Сестанович та голова підкомісії з торгівлі та інвестицій комісії «Кучма-Гор» Ян Каліцкі. «Ми хочемо не чути слова, а бачити реальні справи», говорив тоді координатор американської допомоги новим незалежним державам Вільям Тейлор.
Але й цього буде замало для отримання Україною $195 млн. американської допомоги — зараз, пояснюють американці, в Україні існує 9 спірних питань між американськими інвесторами та українською стороною. Вони мають бути кардинально вирішені на користь американської сторони до 18 лютого, коли Олбрайт свідчитиме про стан справ в Україні перед Конгресом США. І їй та конгресменам потрібні аргументовані докази того, що справи в Україні дійсно пішли на краще. Очевидно, лише після цього можна буде щось говорити про «харківську ініціативу» та інші потенційні американські інвестиції.
Вимоги США до України майже повністю збігаються з вимогами МВФ та Світового банку, з керівництвом яких і торгувалася зараз у Вашингтоні українська делегація. Україну навряд чи кредитуватимуть без виконання нею параметрів меморандуму з МВФ та ратифікації угод зі Світовим банком — а саме цього, як можна зрозуміти голову Верховної Ради Олександра Ткаченка, й не буде. Відповідно без цього не буде виконано бюджет — хіба що за рахунок емісії та розкручування інфляції. Що навряд чи буде оцінено як добрий знак за океаном. До 19 лютого Україна може й не встигнути довести на прикладах, що її реформи прогресують, а американських інвесторів тут поважають — особливо враховуючи, що досі не поважали ніяких.
Очевидно, що МВФ у рішенні продовжувати чи ні програму розширеного кредитування України керуватиметься передусім висновками Вашингтона. Та й все одно багато в борг не дадуть.