За уряд сьогодні вже по-справжньому ніхто не бореться. Адже ділити вже немає чого — казна порожня, а накопичені борги — відлякують. Тому інтерес викликають лише ті пости, які дозволяють включитися в «схему», що дає змогу надавати «своїм» структарам податкові пільги або ділити жалюгідний бюджетний «пиріг». Хоч не реагувати на діяльність (чи бездіяльність) нинішнього уряду також неможливо.
Учора Верховна Рада визнала діяльність Кабінету Міністрів стосовно державного боргу такою, що створює небезпеку для економічної незалежності України. Генеральній прокуратурі доручено перевірити обставини порушення законодавства, пов’язані з виникненням та обслуговуванням державного боргу, притягнути до відповідальності винних посадових осіб.
За словами голови Рахункової палати Валентина Симоненка, цього року 95% (!) доходів державного бюджету витрачається на обслуговування та погашення державного боргу. На душу населення припадає 993 гривні боргу. За 9 місяців поточного року уряд узяв боргів на 10,6 млрд. гривень, а надходження в бюджет становили 10,3 млрд. грн. Прямі втрати державного бюджету від обслуговування облігацій внутрішньої державної позики Рахункова палата оцінює у 8 млрд. грн. За словами Симоненка, це «жебрацтво держави, яке красиво запаковується й називається політикою зовнішніх та внутрішніх запозичень».
Дійсно, за всіма міжнародними критеріями, такий рівень позик свідчить про боргову кризу та становить небезпеку для всієї економіки країни. Адже, за критеріями Світового банку, рівень заборгованості не повинен перевищувати 50% ВВП, а за рекомендаціями Ради національної безпеки Росії — 25%.
Щоправда, наш уряд запевняє, що все нормально й до боргової кризи нам ще далеко. Мовляв, в Італії державний борг становить 120% від ВВП. Це дійсно так, але італійці брали позики під низькі відсотки на десятки років. За нашими ж ОВДП платити треба відразу й зараз. Різноманітними засобами уряд конвертував частину боргу 2—5,5 років, знявши навантаження на бюджет на 1 млрд. 200 млн. гривень цього року й на 657 млн. — наступного. Уряд небезпідставно сподівається, що віддавати ці гроші доведеться наступному складу КМ. А боргів від цього менше не стане: 82% внутрішнього державного боргу — розрахунки за ОВДП.
До речі, є підстави вважати, що уряд зарахував до державного боргу не всі суми. Чомусь борг бюджету у виплаті зарплатні (3,5 млрд. гривень), взяті урядом кредити в комерційних банках (300 млн.) та деякі інші пункти не зараховуються до державного боргу. Відповідно до ст.6 Закону про внутрішній державний борг ВР при затвердженні бюджету встановлює також межу та структуру внутрішнього боргу на наступний рік. На 1997 та 1998 роки такі межі не встановлювалися.
№216 11.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»