Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бажання працювати є. Робочих місць — немає

Двократне зростання безробіття чекає на Сумщину
11 листопада, 1998 - 00:00

Протягом дев’яти місяців поточного року на обліку в міському Центрі зайнятості перебувало близько 13 тисяч незайнятих місцевих мешканців, що в 1,7 рази перевищує їх чисельність за відповідний період минулого року. З цієї кількості 64,2 % становлять жінки, 42,2 % — молодь у віці до 28 років. Звертає на себе увагу зростання кількості осіб, які полишили роботу за власним бажанням і їх питома вага в загальній чисельності людей, які перебувають на обліку, складає 28,9 %. Причинами великої плинності кадрів фахівці Центру зайнятості вважають приховане безробіття, невиплату заробітної платні, заборгованість з якої станом на 1 жовтня становила 57 мільйонів 786 тисяч гривень.

А ось темпи звільнення робітників з ініціативи адміністрації підприємств, навпаки, сповільнились. Пояснюється це тим, що у заводів і фабрик просто немає грошей на 3-місячну виплату вихідної допомоги в розмірі середньомісячної платні.

Цього року на біржу праці ринув потік непрацюючої молоді: випускників шкіл, ПТУ та вищих навчальних закладів. З випускників нинішнього року не працюють і не вчаться понад 400 осіб, дипломи з вільним працевлаштуванням дістали 394 випускники вузів та 31 випускник ПТУ.

Особливістю формування ринку праці в Сумах цього року стала активізація пошуків роботи з боку осіб, зайнятих у домашньому господарстві (20,4 % від загальної чисельності відвідувачів біржі). Цей процес працівники Центру зайнятості пояснюють лише одним: зниженням загального життєвого рівня людей.

Станом на 1 жовтня в Сумах нараховувалося 7132 безробітних. З них 4234 особи отримують грошову допомогу через безробіття. Зі словами заступника директора міського Центру зайнятості Тамари Грами, особливих проблем із виплатою людям грошей немає, хоча звертає на себе увагу збільшення кількості осіб, які отримують мінімальний розмір допомоги — 16 гривень 60 копійок. Що ж до максимуму, то він вимірюється 150 гривнями.

Кризова ситуація на ринку праці характеризується зростанням навантаження на одне вільне робоче місце. На 1 жовтня на нього претендувало 14 незайнятих громадян. Звичайно, на цю статистику вплинуло й приховування підприємствами вакансій, через що протягом дев’яти останніх місяців за допомогою центру знайшли роботу лише 1499 осіб, а рівень працевлаштування становив 11,6 %.

Також загострюється в Сумах проблема соціального захисту осіб, не здатних на рівних конкурувати на ринку праці. По-перше, більшість підприємств через тяжкий фінансовий стан відмовляє в прийомі на заброньовані робочі місця. По-друге, безробітні самі відмовляються заповнювати пропоновані їм вакансії, оскільки ті не відповідають їх професії та кваліфікації. Крім того, людей не влаштовує також низька платня й несвоєчасна її виплата.

Що ж буде із роботою сумчан завтра? На думку директора міського центру зайнятості Миколи Іванія, висловлену ним під час наради за підсумками роботи міста протягом дев’яти місяців, ситуація на ринку праці буде погіршуватися. Протягом наступного року прогнозується перебування на обліку в Центрі 26,5 тисячі місцевих жителів, з яких 25 тисяч буде безробітними. Рівень безробіття виросте з 4,5 до 8,83 %. На початок 2000 року кількість безробітних, зареєстрованих у центрі зайнятості, становитиме 17 тисяч осіб.

№216 11.11.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Сергій ХАНІН, «День»
Газета: 
Рубрика: