З наближенням виборів — парламентських чи президентських, починає перетасовуватися колода української політики, за прикладом реклами серіалу «Район Мелроуз»: «Хто з ким у наступній серії?».
У розпорядженні кореспондента «Дня» опинилися документи, зокрема «звернення політичних організацій національно-демократичного спрямування до політичних партій» від 9 жовтня за підписами лідера Народного руху В’ячеслава Чорновіла, лідера демократичної партії Володимира Яворівського та лідера Християнсько-демократичної партії Віталія Журавського, які заявляють про «започаткування курсу на об’єднання партій демократичного спрямування». Вироблено навіть стратегію — протягом 1998—1999 рр. реалізувати три етапи: 1 — формування блоку партій, 2 — структурування єдиної політичної організації на засадах фракціювання колишніх партій, 3 — конституювання монолітної національно-демократичної партії з опорою на найбільш структуровані місцеві організації. Характерно (з огляду на імідж лідерів), що звернення закінчується словами: «Поступімося власними та партійними амбіціями заради інтересів України».
У документі зазначено також, що у регіонах декларацію підписали представники Народно-демократичної, Української республіканської, Республікансько-християнської, Селянсько-демократичної, Соціал-демократичної партій, а також «Реформи і порядок», Жіноча народна партія (об’єднана), Українська консервативно-республіканська партія.
Що підштовхнуло партії після стількох невдалих спроб, у тому числі й на парламентських виборах, знову почати цей процес? Пан Яворівский, наприклад, який тільки-но на травневому з’їзді не припускав думки, що можна позбутися лідерства, різко (і підозріло) змінив свою позицію, заявляючи, що «заради ідеї об’єднання готовий скласти повноваження лідера ДемПУ». Шляхетний вчинок демократа можна пояснити його третьою спробою потрапити до парламенту (20 грудня — повторні вибори) — ідеї об’єднання вважаються популярними не лише в партійних колах, а й у народі.
Проте спостерігачі вважають, що навряд чи лідерам вдасться позбутися своїх амбіцій заради об’єднання. Чого не скажеш про партійні низи. Екс-лідер УРП Богдан Ярошинський, наприклад, упевнений, що процес об’єднання необхідний і неминучий. Демократична платформа ДемПУ заявляє, що якби В.Яворівський не підписав документи про об’єднання, це зробила б вона.
Напередодні виборів об’єднавчі процеси в партіях не можуть не викликати запитання — кого з кандидатів підтримуватиме та нова політична сила. Здається, в нашому випадку думки лідерів і «партійних мас» розходяться. Наприклад, кор. «Дня» з достовірних джерел стало відомо, що на останній партійній президії лідер ДемПУ відкритим текстом запропонував партійцям сходити до пана Кучми і сказати, що ДемПУ готова його підтримати. Один із членів Демплатформи не виключає, що утворене об’єднання зможуть використати в подальшому для підтримки Л.Кучми, але, за його словами, цього не допустять «партійні низи ДемПУ і певні кола в Русі, які налаштовані на те, щоб майбутнє об’єднання підтримало на президентських виборах Євгена Марчука».
№198 16.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»