Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Банкіри гуртують... партії

2 грудня, 1997 - 00:00

Учора президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко і голова правління АКБ "Промінвестбанку" Володимир Матвієнко (його банк не входить до асоціації) намагалися узгодити свої позиції стосовно спільних дій на майбутніх виборах. І хоч остаточного рішення ще не прийнято, у банківських колах вважають цю зустріч обнадійливою.

В інтерв'ю кореспонденту "Дня" президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко розповів про стратегію банківських інвестицій у політику. За його словами, вона спрямована на те, щоб добитися скоординованих дій на майбутніх виборах як банківської системи, так і групи партій національно-демократичного спрямування, що стоять на центристських позиціях і ставлять за мету зростання національної економіки на ринкових засадах. Як відзначив п. Сугоняко, у разі успіху цієї акції вдасться не допустити до влади лівих і зменшити соціально-політичні ризики для банківської системи, враженої, як і вся економіка, системною кризою.

Цих висновків банкіри дійшли на основі аналізу нинішньої ситуації. Достатньо сказати, що прибутковість активів банківської системи України у вересні цього року порівняно з вереснем минулого року впала з 7,1% до 4,2%. Падає і роль банків у економіці. Якщо на кінець 1994 р. кредити становили у валовому внутрішньому продукті 10,5%, то 1996 р. - лише 5,51%.

Розрізнені спроби окремих банків впливати на політичну ситуацію часто зазнавали фіаско. Так, О. Сугоняко розповів, що один із банків минулими виборами допомагав 70-м кандидатам, 50 з яких здобули депутатські мандати. Однак потім банк уже жодного разу не зумів зібрати цих людей разом. Інвестиція пішла в пісок.

Банки, за його словами, лише пристосовувалися до порочної економічної системи, не роблячи спроб змінити її на краще. Нова стратегія банків - об'єднати навколо них центристські партії, - на думку О. Сугоняко, повинна сприяти пробудженню і відродженню української економіки.

Олександр Сугоняко не навів конкретної суми, які банки зможуть інвестувати в політику. Він лише назвав її відчутною. Втім у відповідному проекті вказується, що при консолідації своїх зусиль банківська система може налагодити співпрацю з 4-5-ма фракціями Верховної Ради (120-180 депутатів). Проект інвестицій у банківське лобі передбачає отримання безпосередньо банкірами 5-7-ми депутатських місць, що дозволить сформувати з цих депутатів комітет із питань фінансів і банківської діяльності.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"
Газета: 
Рубрика: