Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Юрій Костенко: "Ця виборча кампанія буде війною компроматів"

1 листопада, 1997 - 00:00

- Наскільки буде, за вашими прогнозами, використовуватися "екологічна карта" на виборах?

- Кожен кандидат, ви побачите, буде тою чи іншою мірою піднімати екологічні питання у своїй програмі. Проте досі так складалося, що як тільки він сідав у депутатське крісло, на цьому вся його екологічна свідомість і закінчувалася. На чорнобильських сенсаціях "в`їхало" в парламент же багато депутатів. Але жодного разу, окрім як на екологічній комісії, не піднімалося на Верховній Раді питання щодо оцінки стану довкілля в Україні і тих механізмів, що потрібні для реалізації ефективної екологічної політики. Попри те, що міністерство готує надзвичайно аргументовані пропозиції і щодо екологічного законодавства, і щодо механізмів реалізації державної екологічної політики, як правило, на рівні Верховної Ради і на рівні уряду, цим документам немає зеленої вулиці. Я пройшов уже через дві виборчі кампанії і на собі пересвідчився, що екологічні проблеми стають предметом спекуляцій, і особливо проблема Чорнобиля. Усе це шкодить справі охорони довкілля.

- Засоби масової інформації не обділяли вас увагою, переважно ви фігурували на сторінках газет як ключова фігура в переговорах із Заходом про долю Чорнобиля і переважно - у позитивному світлі. І ось, після останніх переговорів, несподівано деякі ЗМІ охрестили їх проваленими. Чи не відіграло тут ролі наближення передвиборної кампанії?

- Після останнього раунду переговорів із "Великою сімкою" з боку деяких депутатів почали звучати заяви про те, що переговори зайшли в глухий кут, і що потрібно йти зовсім не туди: треба ставити ультиматуми Заходу і "качати права". Це складний переговорний процес. На цих зустрічах ми не вирішуємо якихось стратегічних питань - стратегія вже давно обрана і висвітлена в політичному меморандумі, а обговорюємо конкретні питання щодо реалізації того чи іншого проекту. І останній раунд переговорів, що був 7-8 числа, до речі, дуже допоміг нам вирішити цілу низку проблем: починаючи з організації конференції донорів у Нью-Йорку 20 листопада і закінчуючи питанням рамкової угоди між Україною та Європейським банком, в якому будуть закріплені права України і як країни-донора (ми на 50 млн. фінансуватимемо роботи на об`єкті "Укриття"), і як країни-реципієнта, бо ми отримуватимемо 700 млн. доларів допомоги. Проведена була велика робота. Ми врегулювали цілу низку технічних, політичних проблем. Тому говорити, що раунд завершився "тихим провалом", як писали деякі газети, може людина, яка не вникала в переговорний процес. Або, дійсно, це початок передвиборної боротьби.

- Як людина, в арсеналі якої вже дві передвиборні програми, і яка сьогодні в ранзі міністра звичайно ж спостерігає за ходом подій, що ви можете сказати про нинішню передвиборну кампанію?

- Ця виборча кампанія буде війною компроматів. У хід будуть пускатися вишукування і оприлюднення якихось деталей із того, що зробив чи не зробив кандидат на попередній посаді - в уряді, у парламенті, у бізнесі. Якраз оце і буде вирізняти ці вибори в незалежній Україні від попередніх двох. Ми перейшли до принципово нової системи виборів: п`ятдесят відсотків за партійними списками. Загалом населення ще не розуміє, що воно таке, і як це має відбуватися. Тому потрібна детальна і широка роз'яснювальна робота. У цій невизначеній ситуації, коли виборець сам не зможе сформувати свого ставлення до кандидата, значною буде роль місцевої влади - як вони будуть орієнтувати виборців. У цьому плані роль місцевої влади у виборах буде більшою, ніж на попередніх виборах. На минулих виборах більше орієнтувалися на особистості. Час особистостей пройшов. Орієнтація буде виключно на партійну приналежність чи на те, як буде ту чи іншу кандидатуру "розігрувати" місцева влада. І ще один аспект - фінансове забезпечення. Вибори стають дорогими. І тут важливими будуть кошти, якими розпоряджається партія. Ось такі, на мій погляд, чотири нові прикмети, які визначатимуть долю майбутніх виборів.

- Юрію Івановичу, ви - увійшли до першої "п'ятірки" передвиборного списку Народного Руху України. Кому, як не Вам, прогнозувати, з чим підійде Рух до виборів?

- Рух був, є, і, я думаю, залишиться тією силою політичною, яка найбільш послідовно виступала за незалежність української держави і за проведення системних реформ. Інша річ, що Рух не зміг реалізувати всі свої наміри, бо його представників не було допущено до владних структур. Програму партії можна зреалізувати лише, якщо ця партія при владі, тобто формує уряд, місцеві органи влади. Тому, попри те, що Рух, на мій погляд, має найбільш кваліфіковану програму, багато принципів і положень якої увійшли до програм інших партій і які використовуються і урядовими структурами, не програмою буде визначатися характер боротьби на виборах, а тими діями, які має партія за собою. Щодо позиції Руху, то вони дуже сильні.

- Чи можете ви прогнозувати, як зміниться ваша кар`єра після виборів залежно від їх результатів?

- Я можу сказати, що я йду в списку партії і буду працювати на вибори. Результати покажуть, яке місце в цих подіях буде відведене мені, з одного боку, як членові партії, а з іншого - як міністрові.

Ганна ГОНЧАРИК
Газета: 
Рубрика: