Як ви думаєте, скільки команд розігрували першість Харкова з гандболу в другій половині 20-х років? Ні, не 10-15, а сто сорок дві. А в Одесі? 101 команда. А ще 42 - у Запоріжжі, 30 - у Миколаєві. Грали робітники, школярі, студенти. Самі гравці, провідні майстри того часу Леонід Ордін та Костянтин Тир, узагальнивши досягнення 1922-28 років, склали низку методичних посібників з підготовки команд. Цю літературу було, образно кажучи, кому читати. 150 міст провели свої змагання, у яких брали участь понад 14 тисяч осіб. 1927 рік було відзначено проведенням у Дніпропетровську першого чемпіонату України. У попередніх іграх, що проходили за олімпійською системою, брали участь 24 жіночі збірні команди і 28 - чоловічих із 29 міст України. У фінальній частині - 4 жіночих і 4 чоловічих команд. Першими в історії чемпіонами стали обидві команди Харкова. Другі місця за одеситками та дніпропетровцями, треті - відповідно в Запоріжжя й Одеси, Донецьк та сусідня Костянтинівка замкнули квартет найсильніших.
...До історії в нас часом ставляться побіжно. У Дніпропетровську й Запоріжжі нещодавно відбулися юнацькі спортивні ігри країни. І чомусь їх назвали другими. Адже наші перші юнацькі ігри відбулися 1984 року, другі - 1987, треті 1993-го. Отже, чергові ігри повинні були за логікою проходити як четверті. Чи в УРСР гандбольні ворота були не тих розмірів, що в Україні? 1975, 1985-86 та 1995 роках гандбол був у програмі Спартакіад України, присвячених круглим датам Перемоги у Великій Вітчизняній війні (всього таких турнірів спартакіадного рангу відбулося 7). Нині знову готується Спартакіада... під № 2 (?!). Хоча ці українські баталії між регіонами у шести випадках (чотири - жінки, два - чоловіки) були предтечами "золотих" перемог республіки на Спартакіадах народів Радянського Союзу.
Саме український тренер Ігор Турчин виховав кістяк тієї збірної СРСР, яка в Монреалі-76 уперше перемогла на Олімпіаді, де дебютував жіночий гандбол. 20 разів його підлеглі зі "Спартака" завойовували звання чемпіонок Радянського Союзу, причому - поспіль! 13 разів у залах Чехії, Словаччини, Югославії, Німеччини, Угорщини, Румунії, Австрії, лунали імена киянок, котрі перемагали в Кубку європейських чемпіонів. Ці досягнення внесено до Книги Гіннеса.
Так, цілих 70 років відділяють нас від першого чемпіонату України. У різні роки вели перед на цій арені спортсмени Харкова, Києва, Запоріжжя, Одеси, Львова, Черкас, Берегового. Але імена перших чемпіонів (серпень 1927-го) літопис зберіг для нащадків назавжди. Ось імена цих харківських піонерів гандболу: Анастасія Клименко, Валентина Варженинова, Ганна Горностаєва, Варвара Євтушенко, Любов Нерадько, Людмила Пантелеєва, Лідія Терехова, Олена Хворостинська, тренер - Степан Бляшенко. У чоловіків, разом з Ординим (граючий тренер) та Тиром, перемогу отримали Володимир Голованевський, Олександр Вайсберг, Ігор Замський, Ігор Малишенко, Микола Мопсик, Зиновій Зеліксон.