В Інституті космічних досліджень НКАУ й НАН України формується група українських космонавтів. Про це повідомив учора "Дневі" заступник генерального директора Національного космічного агентства України Едуард Кузнецов.
Зарахування до групи починається після повернення в грудні цього року на Землю місії STS-87, що відома в нас як спільний українсько-американський експеримент в космосі за програмою "Шаттл-97" за участю нашого космонавта. Поки що процес формування космічного підрозділу є в стадії розв'язання оргпитань. А запису до нього скоріше слід очікувати на початку наступного року.
На сьогодні реальних кандидатів до групи космонавтів лише чотири. Звісно, насамперед це - Леонід Каденюк та його дублер Ярослав Пустовий, які сьогодні в США проходять передполітну підготовку до старту шатлу "Коламбія" з міжнародним екіпажем на борту, який заплановано на 19 листопада ц.р. До складу перших українських космонавтів ввійдуть також і ті, хто сьогодні має статус кандидата в космонавти й уже пройшов часткову підготовку. Це - головним чином учасники конкурсного добору 1995-1996 років претендентів на політ в складі місії STS-87. Серед них, зокрема, ті, що пройшли спеціальне тестування в космічних центрах США й вибули на "останньому колі": працівник НКАУ Вячеслав Мейтарчан та вчений Інституту ботаніки Академії наук Надія Адамчук.
Очікується, що днями буде затверджено й статус космонавта-дослідника України. В ньому, поміж іншим, за словами Едуарда Кузнецова, будуть скрупульозно "прописані" соціальні гарантії космонавта, матеріальні умови його праці на Батьківщині та за кордоном. У космічному агентстві, втім, одразу обумовлюють, що особливих багатств і, тим паче "зоряного дощу" на голови українських космонавтів очікувати не доводиться. До речі, нинішня зарплатня наших хлопців, які вже з листопада 1996 року проходять тренаж у Космічних центрах імені Кеннеді та Джонсона, досить помірна. Згідно з домовленістю з НАСА, Леонід Каденюк та Ярослав Пустовий (як і всі учасники передполіної підготовки) дістають 45 доларів США на добу. Щоправда, окрім штатної зарплатні вони дістають ще щомісячну стипендію - близько 200 доларів, - яку для них заснував вітчизняний спонсор банк "Ва-Банк".
Під час останнього, вчорашнього, виходу на зв'язок з Національним космічним агентством Леонід Каденюк повідомив, що підготовка до польоту проходить нормально. Серед рутинних справ - тренування в скафандрах, імітація виходів з корабля в космос. Хлопці також вчаться працювати в невагомості з відеокамерою, якій треба буде зафіксувати хроніку їх перебування на "Коламбії" в листопаді-грудні 1997 року. Як відомо, нашому космонавтові, на відміну від фахівців місії (так зазвичай називають американських астронавтів-членів екіпажу космічного корабля), доведеться відпрацювати під час польоту автономну наукову програму - 12 унікальних експериментів з космоботаніки та біології. Їх замовниками є шість українських інститутів і чотири університети США. Звичайно, наш космонавт виконуватиме також і загальні завдання, що їх має екіпаж корабля.
Серед останніх новин від Леоніда Каденюка - до нього приїхала його дружина Віра з молодшим 14-річним сином Дмитром. Крім того, завдяки ініціативі адміністрації Хотинського району (Чернівецька область) налагоджено телефонний зв'язок між Леонідом та його мамою Ніною, що мешкає в селі Клижківці. Тобто, голос Батьківщини в Америці добре чутно.
Тим часом в Києві вже міркують про майбутні урочистості. Днями очікується постанова Кабміну України щодо заходів, які забезпечують останній етап українсько-американської спільної програми "Шаттл-97". За словами Едуарда Кузнецова, в ньому, зокрема, будуть висунуті завдання відповідним відомствам щодо прийому нашого космонавта в рідних пенатах, його охорони, зустрічі з людьми, народними депутатами, вченими.
Передбачається, приміром, участь та виступ Леоніда Каденюка на засіданні комітету ООН з космосу, який відбудеться в майбутньому році у Відні.