Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дружня зустріч на перекритій трубі

24 липня, 1997 - 00:00

Учора вранці до Києва прибув голова РАТ "Газпром" Рем Вяхірєв. Зустрічали його не лише офіційні особи на чолі з головою Держнафтогазпрому Михайлом Ковалком, а й представники газотрейдерських компаній, для котрих було важливо засвідчити своє шанування всесильному гостеві, котрий не пізніше як позавчора перекрив російську газову трубу для оптових покупців з України.

У день приїзду Р.Вяхірєва в Україну надійшло тільки 67 млн. куб. м газу (замість 122 млн.), з них 52 млн. куб. м є натуроплата за транзит російського газу через українську територію та 15 млн. куб. м - удвічі скорочені поставки для компанії "Ітера-Україна". Як повідомив нашу газету радник голови АТ "Укргазпром" Володимир Максимів, тиск у магістральних трубопроводах катастрофічно спадає, подача газу найближчими годинами може бути припинена для таких великих областей, як Донецька, Дніпропетровська, Одеська й Харківська.

Однак у представництві РАТ "Газпром" У Києві нас закликають не панікувати. Заступник керівника представництва Анатолій Маковський заявив кореспондентові "Дня": Це зменшення подачі газу є вигідним для України. Виробничі потужності в Україні не завантажено, вони стоять. Трубу наповнено газом до краю. Закачування в підземні сховища йде повним ходом. Отже, коли й буде незначне скорочення, то це, можливо, й добре. Слід ці комерційні структури трішечки поворушити. Це потрібно не лише "Газпромові", а й Україні.

На запитання, чи не припинено подачу газу з нагоди нинішнього приїзду Р.Вяхірєва, дано однозначно заперечну відповідь. Стосовно змісту переговорів, то, як повідомив прем'єр-міністр В.Пустовойтенко після зустрічі за участю Президента, що відбувалася за зачиненими дверима, їх присвячено співпраці з "Газпромом" 1998 року.

Експерти вважають найважливішим завданням, яке Р.Вяхірєв намагатиметься розв'язати, неодмінно вдаючись до тиску на Україну перекриттям заслінки, буде зниження тарифів за транзит російського газу через територію України. Недавно Р.Вяхірєв навіть заявив, що РАТ "Газпром" має намір скористатися допомогою країн ЄС, аби натиснути на Україну в цьому питанні. Мовляв, саме через це російський газ у Європі продають за високу ціну. Однак там, швидше за все, не попадуться на цю хитрість Москви, позаяк ціна російського газу в Європі й без того нижча від норвезького й голландського. Подальше підвищення його конкурентоспроможності загрожуватиме національній безпеці європейських країн, котрі пильно стежать, аби поставки палива з одного джерела не перевищували 30% від його загальної кількості.

Як за цих умов почуваються "герої" дня - українські газотрейдери? Їхні керівники та прес-служби демонстративно мовчать, побоюючись нашкодити своїми коментарями торгові, в якому сьогоднішні борги розмінюватимуть на майбутні.

Дражнити російського "ведмедя" не ризикує й наш уряд. Далеко не випадково заступник голови Держнафтогазпрому Ігор Заглада, посилаючись на відрядження, відмовився від планованої на вчора зустрічі з представниками МВФ, котрі вперто цікавляться ходом реформування (і приватизації) газового сектора України.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"
Газета: 
Рубрика: