Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Військові України та Росії ділять небо над Чорним морем

17 липня, 1997 - 00:00

Командувач Протиповітряною обороною України Олександр Стеценко та його російський колега Віктор Прудников підписали вчора в Києві основні документи про напрямки військово-технічної співпраці та взаємодії між ППО двох країн.

Також підготовлено проект угоди, яка визначатиме порядок контролю повітряного простору над акваторією Чорного моря. Як відомо, кілька місяців тому російські бомбардувальники під час навчань над Чорним морем без попередження залетіли в зону відповідальності української ППО. У відповідь Міноборони України на тиждень закрило весь повітряний простір над країною для прольоту будь-яких російських літаків.

Але ця угода ще потребуватиме узгодження в міністерствах закордонних справ обох країн та експертної оцінки юристів. Така ж доля чекатиме ще один документ - Положення про порядок взаємодії чергових сил та засобів військ ППО України та Росії. Аналогічне російсько-білоруське та російсько-казахське положення передбачає, зокрема, їхні спільні бойові дії під час відбиття повітряно-космічного нападу. З цього приводу Олександр Стеценко заявив:

- У нашому положенні мова не про сумісне застосування чергових сил ППО при відбитті раптових ударів повітряного противника. Йдеться лише про посилення радіолокаційного контролю за повітряним простором на прохання взаємодіючих структур двох країн для супроводження особливо важливих повітряних суден та літальних апаратів.

Під час переговорів у Києві російська сторона підтвердила факт своєї заборгованості за використання в інтересах РФ розташованих під Мукачевим та в Криму станцій попередження про ракетний напад, яки забезпечують ефективне??? стратегічних ядерних сил. Водночас Віктор Прудников відмітив, що фінансування розпочнеться після того, як домовленість про використання цих об'єктів буде ратифікована обома парламентами.

Разом із Віктором Прудниковим протягом двох днів в Україні перебувало й керівництво міждержавної фінансово-промислової групи "Граніт". Її завдання - поновлення кооперації між підприємствами СНД, які розробляли, ремонтували та модернізували озброєння для військ ППО СНД. Група об'єднує 28 підприємств, серед яких, зокрема, Одеський радіозавод, Жулянський та Дніпровський машинобудівні заводи.

На урядовому рівні українською стороною угода про ФПГ "Граніт" не підписувалась. Проте О. Стеценко заявив, що українська сторона бере участь у ремонті та модернізації озброєння ППО на двосторонньому рівні з підприємствами країн СНД, а головно Росії, які фактично охоплені цією фінансово-промисловою групою. В. Прудников запевнив, що Росія також украй зацікавлена у військово-технічній співпраці з Україною, нагадавши про те, що на сьогодні продукція, вироблена на Дніпровському машинобудівному заводі, складає 70-80 відсотків в окремих видах озброєння російських військ ППО.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, "День"
Газета: