"Головна проблема нинішньої України в тому, що тут не капітал формує владу, як у країнах з нормальними ринковими відносинами, а можновладці, спираючись на планові методи, заробляють великі гроші", - заявив на останньому засіданні прес-клубу "Ринкові реформи" президент української спілки промисловців та підприємців, радник президента з питань промислової політики Анатолій Кінах.
Причому, заробляють різноманітними методами. І не професійно, а шляхом дозволів та заборон. Прикладом дилетанства й непередбачуваності дій уряду стало скасування пільг для спільних підприємств. Що дало це державі? А. Кінах вважає, що, крім поганої репутації, - нічого. Багато потенційних інвесторів просто відвернулися від України. Цього року в нашу країну надійшло інвестицій на суму $1,5 млрд., тобто, $28 на громадянина. Це дуже мала сума. А, оскільки тепер Україну не розглядають як кандидатуру на тривалу співпрацю, то і надалі буде так само. За словами голови УСПП, є відомості про те, що наступного року 80% кредитних потоків ЄБРР та МВФ, раніше плановані для України, буде спрямовано до Росії й країн Східної Азії.
Як і за рахунок чого розвиватиметься Україна? Приватизація не дала позитивних результатів. Позитивними були лише цифри. Наприклад, легка промисловість у сьогоднішньому приватизаційному марафоні лідирує. Як, втім, і у спаді виробництва. Основна ставка раніше робилася на підприємництво. Та введення у дію Закону про ПДВ не лише не дасть тих величезних обіцяних коштів, але й взагалі для економіки означає суттєвий крок назад. А для підприємців буде сигналом до відступу у тіньовий бізнес. Представники УСПП на чолі з А. Кінахом не раз виступали з пропозицією у найкоротші терміни в законодавчому порядку вирішити долю дрібного та середнього бізнесу. Та створюється враження, що проблеми приватного бізнесу хвилюють можновладців лише у плані власної вигоди й ефектних промов з трибун. Оскільки, рівнобіжно з дискусіями про державну підтримку, самих підприємців намагаються не помічати, відсуваючи їх на другий план. Свідчення тому - глибока "занепокоєність" Кабінету міністрів долею бізнесменів. Кабмін навіть запланував засідання з "підприємницьким порядком денним"... на жовтень. А проекти бюджету 1998 року планується подати до ВР у вересні. Тобто, з заздалегідь закладеними у ньому болячками підприємництва.
За словами А. Кінаха, Україні лишається одне - остаточно стати сировинною державою. Чітка тенденція до цього намітилась. Минулого року 50% структури ВВП займали енергоємні та екологічно "брудні" галузі - хімія, металургія. У першому кварталі поточного року показник ВВП цих галузей піднявся до 62%. Комусь дуже хочеться бачити Україну сировинним придатком і місцем переробки "всілякої гидоти".