Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Схід України стужився за "суверенітетом у складі"

26 червня, 1997 - 00:00

Цьогорічної весни соціологічна і маркетингова служба "СОЦІС-Геллап" провела два загальнонаціональні опитування громадської думки, серед іншого маючи на меті з'ясувати, як ставиться населення до суверенітету України.

В цілому по Україні опитані поділилися на три рівні за кількістю групи, співвідношення яких подано на діаграмі. Всього опитано 1200 респондентів, які за своїми соціально-демографічними характеристиками (вік, стать, рівень освіти й тип поселення) репрезентують доросле населення України. Втім, ці ознаки загалом не впливають на ставлення до політичної незалежності України. Відмінності помітні, якщо аналізувати відповіді за реґіонами. Задля збільшення вибіркової сукупності, необхідної для коректного статистичного аналізу, їх виокремлено п'ять: центральний, східний, західний, південний і Крим.

Вирішальним моментом в утвердженні державного суверенітету був референдум 1 грудня 1991 року. Тому доволі тривожним сигналом є те, що кожний п'ятий опитаний заявив, що не пам'ятає, як він тоді голосував. Мимоволі виникає сумнів щодо виваженості та усвідомленості їхнього тодішнього волевиявлення.

Респондентам було запропоновано на шостому році самостійності подумки повернутися до 1 грудня 1991 року й окреслити своє нинішнє бачення оптимальної форми незалежності України.

Виявляється, понад половину опитаних (52%) підтримують незалежність України в складі Союзу Радянських суверенних держав на основі Декларації про державний суверенітет України. Проти цього висловилося менш як чверть респондентів (23%), а решта не змогла визначитися. Незалежність України поза таким Союзом підтримують тільки чверть опитаних, а половина виступає проти. Як бачимо, масова політична свідомість населення нашої країни переживає кризу ідеї державної самостійності. Даються взнаки обставини, в яких воно мусить жити протягом останніх років: стагнація виробництва, погіршення матеріального становища населення і зумовлений цим низький рівень довіри до влади.

Отже, переважна більшість респондентів у східній Україні і Криму воліють фактично маріонеткової держави. На цьому тлі чітко вирізняються мешканці західного реґіону, який, попри всі негаразди, є "бастіоном" ідеї незалежності. Тут майже половина опитаних виступає за реальну незалежність і суверенітет (поза Союзом). У решті регіонів, за винятком центрального, така незалежність влаштовує не більше як 13 відсотків.

Олександр СТЕГНІЙ, служба "СОЦІС-Геллап"
Газета: 
Рубрика: