Оголошення про відставку Віктора Пинзеника не випадково збіглося ще з однією резонансною подією, яка, проте, поки що не розголошується урядом. Прем'єр-міністр Павло Лазаренко підписав підсумковий протокол із профспілками щодо своєчасної виплати зарплати, пенсій, стипендій та погашення відповідної заборгованості.
Як відомо, головним опонентом профспілок в уряді виступав саме В. Пинзеник, який не погоджувався на умови розрахунку бюджету з працівниками бюджетних організацій, запропоновані "трейд юніонами".
Отже, Міністерство фінансів, починаючи з березня 1997 р., зобов'язується забезпечити стовідсоткове фінансування поточних виплат заробітної плати. Органи виконавчої влади відповідно до президентського Указу "Про заходи щодо забезпечення наповнення державного бюджету та посилення фінансово-бюджетної дисципліни" спрямовуватимуть не менш як 75% наявних бюджетних коштів та зарплату підприємствам, котрі фінансуються з місцевих бюджетів.
Нагадаємо, що в проекті бюджету-97 передбачено асигнування на погашення заборгованості щодо зарплати, стипендій, інших соціальних виплат за 1996 рік у сумі 2 млрд. грн. Найбільш пікантним нюансом підписаного главою уряду протоколу є затвердження графіку погашення заборгованості, проти якого категорично виступав В. Пинзеник. Графік, завізований міністром фінансів Ігорем Мітюковим, передбачає відрахування за старі борги держави по 220-260 млн. грн. щомісячно. За пропозицією уряду, погашення заборгованості мало розпочатися, з моменту ухвалення бюджету й здійснюватиметься протягом шести місяців. За цією хитрою умовою проглядається, по-перше, бажання перекласти провину за невиплату зарплати на законодавчий орган, а, по-друге, урядові стає вигідним зволікання з прийняттям бюджету. Мовляв, немає бюджету - немає й відповідальності. Проте профспілки наполягли на ліквідації боргу бюджетникам до першого листопада, незалежно від бюджетних перепетій.
Ще одним пікантним нюансом п'ятимісячної епопеї з виплатою зарплати є те, що протокол спочатку підписали лише урядовці - прем'єр, міністр економіки Юрій Єхануров, міністр фінансів Ігор Мітюков та міністр праці Микола Білоблоцький. Профспілкова сторона довго вагалася.І лише вчора голова Федерації профспілок України Олександр Стоян поставив свій підпис під протоколом.
Ще однією з умов профспілок є відстрочка з прийняттям рішення про заплановане з 1 червня підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги до повного погашення заборгованості щодо зарплати та інших соціальних виплат.
Хоча навряд чи уряд погодиться на останню умову. Це питання кабмінівські чиновники обійшли зовсім, викинувши його з остаточного варіанта протоколу. Мовляв, міжнародні фінансові організації такого "відступу" України не потерплять.
Отже, напередодні слухань у парламенті "бюджетного процесу" уряд устиг дещо зміцнити позиції. Хоча, звичайно це зовсім не означає, що борги справді буде виплачено.