Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз водою — економніше

Україна може стати енергоефективнішою завдяки реформі сфери водопостачання
16 грудня, 2009 - 00:00

Україна — один із найінтенсивніших споживачів енергії у світі: до 30% втрачається під час виробництва, споживання енергії на одиницю продукції за паритетом купівельної спроможності перевищує показники Західної Європи утричі. Це означає, що Україна витрачає електроенергію у три рази менш ефективно. З огляду на неефективність використання енергії, виникає проблема не тільки конкурентоспроможності, а й національної безпеки.

Єдиний вихід — спрямувати зусилля усіх українців на підвищення енергоефективності. Уряд проголосив політику зниження енергоємності у всіх сферах діяльності, й Програма підвищення енергоефективності систем водопостачання і водовідведення Міністерства з питань житлово-комунального господарства є наразі наймасштабнішим проектом. Сектор водопостачання і водовідведення викликає занепокоєння. Водоспоживання разом з відповідним видобутком забирають 4% всієї споживаної електроенергії в Україні. Виконання Національної програми з енергозбереження в системі водоспоживання, в рамках якої водоканали, оселі, бюджетні організації, підприємства та громадяни можуть всі разом докласти зусиль, дасть змогу суттєво зміцнити енергетичну незалежність і безпеку України.

Сектор водопостачання і водовідведення має великі можливості економії. Система водопостачання українського міста втрачає 35% води через витоки в трубах — цей показник у п’ять разів вищий, ніж у країнах, де дотримуються міжнародних стандартів. Насоси, що зараз експлуатуються, є застарілими і використовують набагато більше електроенергії, ніж сучасні енергоекономні зразки. Більша частина насосного обладнання та розподільчих систем датуються періодом Другої світової війни та післявоєнними роками. Водоканали досі перебувають в експлуатації тільки завдяки винахідливості та великим зусиллям операторів, які підтримують роботу систем, запчастин до яких вже немає.

У керівництва та операторів водоканалів бракує сучасних систем контролю тиску води та вимірювальних приладів обліку транспорту води. Квартирні лічильники обліку води або застарілі, або зовсім відсутні. Значна кількість людей не приділяє уваги кількості води, що використовується, тому що їхні рахунки за воду ніяк не пов’язані з реально спожитим об’ємом, а також тому, що нарахування за воду можуть проводитися довільно. Досвід Балтійських держав свідчить, що водоспоживання зменшується на дві третини, коли в оселях встановлюються лічильники. Також досвід свідчить, що громадян треба переконувати: платячи більше, вони отримають кращу якість послуг. Підвищення тарифів, облік та поліпшення якості послуг мають бути частинами одного пакета.

Міністерство з питань житлово-комунального господарства намагається допомогти містам країни розробити бізнес-плани заміни застарілого насосного обладнання та трубопровідних мереж, встановлення сучасних систем автоматичного контролю та запровадження лічильників обліку води. Програма енергоефективності фінансується Проектом розвитку міської інфраструктури (140 мільйонів доларів) з позики Світового банку, а також коштами технічної допомоги (6 мільйонів доларів) від Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA).

Проста, справедлива і надзвичайно прозора процедура дозволяє містам звертатися за фінансуванням з мінімумом бюрократичної тяганини. Місто може отримати фінансування, якщо покаже, що серйозно ставиться до енергозбереження, скоротить енергозатрати на 15%, має прийнятний бізнес-план і отримало згоду на позику від Міністерства фінансів. Калуш і Коломия вже отримали доступ до фінансування. Ще в Програмі беруть участь Чернігів, Слов’янськ і Одеса. Нагальна необхідність та конкурсний відбір претендентів на фінансування становить просту і своєчасну схему для отримання містами фінансування енергозберігаючих проектів у секторі водопостачання. Мери міст, місцеве самоврядування, керівники водоканалів та громадськість отримають безпосередню вигоду від прозорої, справедливої та швидкої процедури фінансування цієї ініціативи.

Програма енергоефективності має на меті принести необхідні зміни в секторі водопостачання і водовідведення українських міст. Міста — учасники Програми зможуть замінити застаріле обладнання, модернізувати систему контролю діяльності, покращити систему трудопроводів, встановити нові насоси та інше необхідне обладнання, а також запровадити систему розрахунків за водопостачання на основі показника квартирних лічильників. Вітатиметься енергозбереження в системі опалення, експлуатації транспортних засобів та в інших галузях.

Громадськість залишається основною силою, яка визначає успіх цієї Програми. Без її активного залучення зусилля з енергоефективності в галузі водопостачання і водовідведення не матимуть успіху. Причин декілька: саме громадяни визначають, скільки використовувати води; саме користувачі платять за послуги, тож тільки через співпрацю в оплаті за встановленими тарифами і згідно з показами лічильників Програму енергоефективності може очікувати успіх.

Україна — не єдина промислова країна, яка страждає від проблеми неефективного енергоспоживання. Більшість подібних країн все ще не позбулися як тягаря застарілого обладнання, включаючи системи водопостачання та водовідведення, так і скептичного ставлення громадськості до того, що підвищення тарифів супроводжуватиметься покращанням якості послуг. Вигоди — очевидні, зважаючи на величезне зростання конкурентоспроможності та прибутки, які можуть з’явитися внаслідок запровадження Програми.

Олексій КУЧЕРЕНКО, міністр з питань житлово-комунального господарства країни; Сіма МАНГІ, керівник проекту «Розвиток міської інфраструктури» (Світовий банк); Ларс ЕКЛУНД, керівник програм Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA)
Газета: 
Рубрика: