5 — 7 грудня вперше в Україні відбудеться Всесвітній з’їзд Федерації молодих лібералів (IFLRY). Окрім іноземних учасників, які з’їдуться з усієї Європи, а також із США й навіть Філіппін, учасниками форуму стануть кілька десятків політичних і громадських діячів України. Обговорюватимуться найболючіші питання — проблеми світової фінансової кризи, відносин між Україною та Росією, парламентських виборів в Україні та перспектив вступу України в НАТО та Євросоюз. Чим зможуть допомогти нам у вирішенні цих проблем європейські молоді політики, «День» запитав у голови Всеукраїнської громадської організації «Український молодіжний собор» Павла ТАРАСЮКА.
— Чому європейські демократи вирішили провести з’їзд саме в Україні, та що корисного ми можемо від цього взяти?
— Після помаранчевої революції Україна в європейців досі асоціюється з громадським поривом до свободи і, можливо, це було ключовим мотивом для рішення Федерації, яка погодилася провести з’їзд у нас. Думаю, що романтика цих подій знайшла певні відгуки в їхніх серцях. Крім того, разом із молоддю, з молодими лібералами в Україну прибули представники Європейської ліберально-демократичної партії реформ, які є активними лобістами входження України до ЄС. Ліберали-демократи ставляться позитивно до розширення Євросоюзу і в них заплановані в Україні зустрічі з Анатолієм Матвієнком, Арсенієм Яценюком, Миколою Катеринчуком. Думаю, що в процесі діалогу, можливо, будуть знайдені якісь ключі, аргументи, аби європарламентарі, європейські чиновники переконували своїх колег в необхідності розширення ЄС. Тобто, контакти, які відбудуться на з’їзді, будуть корисними для України. Це — громадський захід, суто приватна корпоративна ініціатива. Громадська організація «Український молодіжний собор» за допомогою власних контактів домоглася того, що з’їзд відбувається в Україні. Він щороку відбувається в країні, де є представництво Федерації ліберальної молоді. В Україні такої організації ще немає.
— В якому контексті ви будете обговорювати з молодими лібералами проблему економічної кризи?
— Перед проведенням з’їзду в Києві відбулися тренінги, в яких взяли участь ліберали з 32 країн світу. Вони обговорювали ситуацію, яка склалася в їхніх країнах — аналізували дії урядів стосовно шляхів подолання кризи, адже відомо, що уряди по-різному реагують на теперішні труднощі. Аналізується аспект, наскільки уряд може втручатися в події та наскільки це буде ефективно.
— А в якому контексті європейських лібералів цікавлять стосунки України з Росією?
— В першу чергу, європейців цікавить ситуація в енергетичній сфері, бо Україна є транзитною державою. Під час дебатів буде обговорюватися, разом з політичним, і цей контекст наших стосунків з Росією. Звісно, не обминемо увагою події, які відбулися в Грузії, адже ліберали дуже рішуче засудили дії Росії. Зокрема, з цим виступить Крістіна Оюланд, віце-спікер парламенту Естонії.
— Чи приїхав хтось із Росії?
— До нас приїхали представники молодіжних структур партії «Яблуко», які є членами Міжнародної федерації ліберальних організацій.
— Який вік молодих лібералів, і чи матиме їхня точка зору вплив на прийняття певних рішень?
— Традиційно у світі вважається молодою людина до 35 років — такого віку є учасники з’їзду. Слід зазначити, що Європейська ліберально-демократична партія реформ — це материнська структура і серйозна політична сила, яка є третьою в Європі за впливовістю після Європейської народної партії та Соціал-демократичної партії. А організація Федерація молодих лібералів — громадська. Тому молоді ліберали, які дорослішають і не полишають політику, долучаються до партійного життя.