Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи пробудить криза «слона?»

Шлях від занепаду до процвітання шукали провідні підприємці та економісти в Трускавці
6 жовтня, 2009 - 00:00
УКРАЇНСЬКА ЕКОНОМІКА — ЦЕ «СПЛЯЧИЙ СЛОН», ЩО ОЧІКУЄ НА МОДЕРНІЗАЦІЮ, ВВАЖАЄ ВІКТОР ЮЩЕНКО / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Головним підсумком ІХ Львівського міжнародного економічного форуму назвали створення привабливого інвестиційного клімату. Втім, задекларованого підписання «Меморандуму про сприяння регіональному розвитку між високопосадовцями з більшості регіонів Україні» так і не відбулося. Як пояснили «Дню» організатори заходу, це сталося через зміну протоколів перших осіб держави. обіцяють, що підписання все ж відбудеться найближчим часом...

ІХ Львівський міжнародний економічний форум «Інвестиції. Інновації. Конкурентоспроможність», що відбувся у Трускавці і зібрав під дахом шикарного курортного комплексу «Ріксос» понад 450 учасників із 20 країн світу, не залишив поза увагою жоден засіб масової інформації — надто важливою була його тема: «Як українським регіонам вийти оновленими після глобальної економічної кризи».

«В результаті світової фінансової кризи українська економіка ввійшла в глибоку рецесію у четвертому кварталі 2008 року, яка триває досі» — з цим висновком погодилися всі учасники форуму. Зокрема, президент України Віктор Ющенко, який чітко окреслив головний недолік урядової політики — «відсутність реформ, яка призвела до того, що бюджетна політика є незмінною порівняно з політикою попереднього року, а доходність економіки серйозно впала». Назвав президент й головне завдання, яке уряд має виконати до кінця року, а саме — знайти відповідні баланси у трьох позиціях: бюджет країни, бюджет Нафтогазу і бюджет Пенсійного фонду. До того ж глава держави зазначив, що налаштований оптимістично, тому що українська економіка має унікальні перспективи. «Це, по суті, сплячий слон, який очікує на модернізацію», — сказав Ющенко, наголосивши, що фінансово-економічна криза є для України не лише негативним явищем, а й нагодою провести реформи в економічній сфері. Звернувся Віктор Ющенко і до іноземних інвесторів, які з’їхалися до Трускавця: «Ви не зробили помилки, що приїхали на наш форум, тому що маєте можливість добре оцінити економічні перспективи України, і особливо — Західного регіону».

Загалом ситуацію в Україні у доповіді «Вплив світової економічної кризи на українську економіку: регіональний аспект» оцінив директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій професор Ігор Бураковський. На його думку, до різкого падіння реальних обсягів споживання та інвестицій призвели менші наявні доходи населення та нижчі доходи бізнесу на фоні недоступності кредитних коштів. Зниження попиту на товари традиційного українського експорту негативно вплинули на розвиток таких галузей, як металургія та хімічна промисловість. Скорочення експорту, а також зниження притоку капіталу з-за кордону на фоні значних виплат по раніше взятих за кордоном зобов’язаннях призвели до дефіциту платіжного балансу. Як результат, значна девальвація гривні.

За оцінками інституту, очолюваного паном Бураковським, у 2009 році валовий регіональний продукт сильніше скоротився в областях із вищою часткою промислових секторів, які традиційно вважаються більш розвиненими — Донецькій, Луганській та Запорізькій. Водночас, економіка областей, орієнтованих на сільське господарство та переробку харчових продуктів, які характеризуються нижчим рівнем економічного розвитку, звузилася менше, ніж в середньому по Україні. Так, очікується, що порівняно з середнім показником по Україні, ВРП до кінця року скоротиться менше в таких областях із значною часткою сільського господарства в структурі доданої вартості, як Житомирська, Тернопільська, Хмельницька та Івано-Франківська.

Ситуація на регіональних ринках праці, розповів Бураковський, є віддзеркаленням ситуації в основних секторах спеціалізації областей. У першому кварталі 2009 року рівень безробіття найбільше зріс у Донецькій та Дніпропетровській областях, в яких велика частка металургії, а також у Закарпатській, машинобудування якої значно постраждало від кризи. Впродовж перших семи місяців поточного року заробітна плата найбільше скоротилася в Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях, які найбільше постраждали від кризи.

В цілому ж, на думку Ігоря Бураковського, криза ще раз продемонструвала, що брак структурних та інституційних реформ обмежив можливості країни адекватно реагувати на кризові шоки — як на центральному, так і на місцевому рівнях. «Вже зараз очевидно, що відновлення економічного зростання вимагатиме масштабних зусиль на всіх рівнях державної влади та багато в чому залежатиме від світової економічної динаміки», — підсумував професор.

Великі надії Україна має покладати на Євро-2012. Про це на форумі доповідав віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник і наголошував, що Євро-2012 — це «не перерозподіл ресурсів між містами, а реальний шанс досягти змін у регіонах», відтак — модернізувати країну. Отже, за словами віце-прем’єр-міністра, Україна приречена здолати всі перепони, позаяк Євро — добра нагода повирішувати багато питань. «Виграють не тільки міста, «обтяжені» Євро: повинні грати всі, а не тільки ті, що володіють м’ячем», — використав насамкінець гасло футбольних чемпіонатів Васюник.

Нові підходи до сприяння іноземному інвестуванню в Україні запропонував радник прем’єр-міністра з питань іноземних інвестицій Владислав Каськів, який задекларував, що уряд має визначити 10 стратегічних інвестиційних проектів (розмір інвестицій — 7 млрд. дол. США), і ці проекти стосуватимуться здебільшого аграрного сектора та розвитку інфраструктури. «Також буде визначено 40 проектів (5 млрд. дол. США інвестицій), які підтримуватимуться за галузевим чи регіональним принципом. Ми плануємо створити фонд фінансування проектної документації для значних інвестиційних проектів. Для їхньої реклами у світі проведемо роуд-шоу по 42 світових фінансових центрах. А просуватимемо імідж України через світові ЗМІ, зокрема, BBC, CNN, Euronews», — додав Каськів. Крім того, радник прем’єр-міністра повідомив про створення Національного агентства України із залучення інвестицій.

Завітала на Львівський економічний форум й прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко для участі в засіданні Клубу регіональних лідерів «Актуальні механізми соціально-економічного розвитку регіонів України в умовах кризи». «Жоден уряд не хотів би працювати під час кризи», — розпочала доповідь Юлія Володимирівна. Але кризовий стан, на думку прем’єрки, на щастя, триватиме недовго: «2010 рік все ж таки буде виходом зі світової фінансової кризи, із затяжної рецесії». Саме тому пані Тимошенко зробила основний акцент у бліц-доповіді на «баченні уряду, як краще розвивати регіони, щоб ми, після того як завершиться криза, мали потужну регіональну економічну політику». Говорила прем’єр-міністр передовсім про децентралізацію виконавчої влади стосовно регіональної політики і регіонального управління. Ще — про децентралізацію фінансових ресурсів. Торкнулася питань правильного поводження з головним ресурсом громад — «із землею» й створення спільними зусиллями центральної і місцевої влад належного інвестиційного клімату на території кожної громади.

Власне, створення привабливого інвестиційного клімату й можна назвати головним підсумком ІХ Львівського міжнародного економічного форуму, позаяк задекларованого підписання «Меморандуму про сприяння регіональному розвитку між високопосадовцями з більшості регіонів Україні» так і не відбулося. (Меморандум — ініціатива Львівської ЛОДА. Документ мав за мету визначення коротко- та середньотермінових пріоритетів розбудови регіональних економік, навколо яких готові об’єднатися представники різних гілок і рівнів влади, а також різних регіонів України. Його мали підписати 40 посадовців із регіонів, що приїхали на Львівський форум із 16 регіонів України. — Т.К.). Як пояснили «Дню» організатори заходу, текст Меморандуму вони підготували, а підписання не відбулося через зміну протоколів перших осіб держави. Кажуть, найближчим часом відбудеться.

Самі ж організатори заходу як найголовніший здобуток передовсім озвучують зміну формату форуму. Переконані, що цьогорічний став більш європейським, бо зібрав велику кількість високих гостей і зробив належну промоцію Львівщині — не тільки як культурного центру, а й місця зустрічі політиків, бізнесменів, представників дипломатичних консульств, фінансових фондів, банків і величезної кількості засобів масової інформації. Другий важливий аспект, на якому наголошують, — презентація Львівської інвестиційної агенції, яка працюватиме не тільки над кількістю, а й, що вкрай важливо, над якістю інвестиційних пропозицій.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День» Львів
Газета: 
Рубрика: