Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» представляє чотиритомне видання матеріалів Конгресово-президентської комісії США з вивчення голоду 1932—1933 років в Україні «Великий голод в Україні 1932—1933 років». Презентація відбудеться сьогодні в рамках IV Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку, що саме триває в Українському домі у Києві.
Виконавчим директором комісії у 1986—1987 роках був історик і політолог Джеймс Мейс. Це завдяки йому світ дізнався правду про український Голодомор. Ще 1982 року на міжнародній конференції про Голокост і геноцид він заявив: «Щоб централізувати повну владу в руках Сталіна, потрібно було вигубити українське селянство, українську інтелігенцію, українську мову, українську історію у розумінні народу, знищити Україну як таку. Калькуляція дуже проста і вкрай примітивна: немає народу — отже, немає окремої країни, а в результаті — немає проблем». Пізніше Джеймс у своїй статті «Ваші мертві вибрали мене...» написав: «...чому саме я, корінний американець, і навіщо це мені було треба? Мене не раз про це питають і не раз мені хотілося запитати у відповідь: а що потрібно було мільйонам росіян, євреїв, вірменів, зрештою українців у цій далекій, Богом забутій країні — моїй Америці? Тому що американські громадяни українського походження вимагали досліджень, і мені судилася така доля, що ваші мертві вибрали мене. І так само, як не можна займатися історією Голокосту і не стати хоч би напівєвреєм, так само не можна займатися історією дослідження Голодомору і не стати хоча б напівукраїнцем. Я втратив над цією роботою забагато років, щоб Україна не стала більшою частиною мого життя...». Власне, на початку 1990-х Мейс переїхав у Київ. З 1995 року викладав політологію у Києво-Могилянській академії, а з 1997-го став консультантом нашої газети. До речі, на ХV Форумі видавців у Львові презентуватиметься книжка Джеймса Мейса «Ваші мертві вибрали мене...» із серії «Бібліотека газети «День». Це буде перше в Україні видання основних праць відомого американського історика, де представлено практично увесь творчий доробок у «Дні» і деякі маловідомі статті з інших вітчизняних видань.
Отже, перевидання чотиритомника — важлива громадсько-політична подія у нашій країні. Як документальне джерело він має велике значення для обґрунтування все ще спірного для багатьох як в Україні, так і у світі питання — визнання Голодомору геноцидом.
Як заплановано, на презентації виступатимуть: представники посольства США в Україні та Державного комітету телебачення і радіомовлення України, за сприяння яких і вийшов друком проект, міністр закордонних справ України Володимир Огризко, міністр культури і туризму України Василь Вовкун, голова Українського інституту національної пам’яті Ігор Юхновський, письменниця, вдова Мейса Наталка Дзюбенко-Мейс, професор Станіслав Кульчицький, академік Микола Жулинський, дипломат Юрій Щербак... Головуватиме почесний президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» В’ячеслав Брюховецький.