Вперше в історії України її відвідав міністр торгівлі США, ключова фігура в економічній команді президента Джорджа Буша та речник бізнесу в американському уряді Карлос М. Гутієррес. Призначаючи його міністром, президент Буш сказав: «Він розуміє світ бізнесу з найнижчого щабля до найвищого. Він точно знає, що потрібно робити, аби допомогти американському бізнесу розвиватися і створювати робочі місця». Вчора зранку Гутієррес, який є, за висловом посла США в Україні пана Тейлора, втіленням американської мрії, бо пройшов шлях від емігранта і початківця в бізнесі до президента великої компанії, зустрічався з українською бізнес-спільнотою та журналістами. Та що привело міністра (ще його називають секретарем), дуже шановану президентом США людину, до України саме тепер, коли закінчується президентська каденція, а не тоді, скажімо, коли ми не без труднощів вступали до СОТ?
Якщо судити з запальної промови секретаря Гутієрреса в Українському домі — це в основному світова криза продовольства і роль України, її родючих земель і кваліфікованих працівників у протистоянні їй. Міністр вірить у потенційні можливості нашої країни зайняти гідне місце на світовому ринку продовольства і навіть називає українське сільськогосподарське виробництво «ресурс-мотором, який заведе всю економіку». На його думку, цей ресурс визначається більш ніж 30 мільйонами гектарів плодючої землі, яка дозволяє експортувати 20 мільйонів тонн зерна, щоб «полегшити світову продовольчу кризу». Щоправда, американський міністр виявив добре знання ситуації в Україні (зокрема, він вітав наш вступ до СОТ і висловлював упевненість, що незабаром будуть усунуті останні розбіжності і Україна ухвалить ще п’ять необхідних законів). Він також вказав, що успіх у розвитку сільського господарства може прийти до нашої країни лише в тому разі, якщо вона позбудеться мораторію на продаж землі та не буде забороняти або обмежувати експорт. Останні дії, на його думку та зважаючи на світовий досвід, можуть в решті решт призвести не лише до фінансових втрат, а й до дефіциту продукції всередині країни.
Другий значущий напрям виступу міністра торгівлі — створення сприятливого бізнес-середовища та інвестиційного іміджу. Його було майстерно переплетено також з темою енергонезалежності України. Пан Гутієррес при цьому неодноразово говорив про повагу до укладених країною контрактів і про те, що хід їх виконання, як і дотримання прав власності у країні перш за все свідчать про те, чи хороше це місце для інвестицій. Він навіть порадив нашому урядові зробити заяву про поважання контрактів та прав власності...
Власне, для будь-кого, хто стежить за подіями в Україні, зрозуміло чому саме у ці дні прибув до нас пан Гутієррес, про якого у матеріалах, підготовлених Американською торговельною палатою в Україні, сказано: «Вищим пріоритетом Секретаря Гутієрреса є відкриття світових ринків для американських компаній для сприяння експансії та конкурентоспроможності...». При цьому міністр ні разу не назвав жодної американської компанії, даючи керівництву нашої країни, які виносять на загал усі наявні протиріччя, наочний урок політкоректності. Міністр, відповідаючи на запитання з залу, був щирим та відвертим. Зокрема, він розповів, що США готові на вимогу інших країн, стурбованих світовою продовольчою кризою, відмовитися від субсидування свого сільського господарства (завдяки цьому воно, як вважають експерти, має певні конкурентні переваги), але додав, що США можуть піти на це лише в тому разі, якщо на це погодяться й інші країни.