Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Філіпп де СЮРМЕН: Саркозі може змінити політику щодо України

11 травня, 2007 - 00:00
НІКОЛЯ САРКОЗІ НАБИРАЄТЬСЯ СИЛ ПЕРЕД ТИМ ЯК ПРИСТУПИТИ ДО ВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ПРЕЗИДЕНТА / ФОТО РЕЙТЕР

Новий французький президент Ніколя Саркозі повертається з короткого відпочинку до Парижа та стає до справ. У найближчі дні він обіцяє визначитися з кандидатурою прем’єр-міністра, який формуватиме новий уряд та здійснюватиме нову політику Франції. Про те, якими можуть бути зміни зовнішнього курсу Парижа, наша розмова з Філіппом де Сюрменом, колишнім послом Франції в Україні, нині головою Асоціації франко-українських досліджень. (www.bbc.co.uk/)

— Пане де Сюрмен, новий президент належить до тої ж політичної партії, що і його попередник на посаді, Жак Ширак. Чи варто, отже, сподіватись на зміну зовнішнього політичного курсу Франції або ж пан Саркозі обіцяє повну послідовність курсу Жака Ширака?

— Зміни відбудуться відповідно до того пріоритетного значення, яке пан Саркозі надає Європейському Союзу, та до тої уваги, що він висловлює щодо відносин Франції зі Сполученими Штатами. Все це означає зміну тональності в дипломатії.

— Чи можна сподіватись, власне, на зміни дипломатичного тону у відносинах з Росією, яка для Жака Ширака була одним з пріоритетних політичних партнерів Франції?

— Це привілейоване партнерство пояснюється насамперед тими особистими відносинам, які існували між президентами Шираком та Путіним та які не існують або принаймні ще не встановлені між панами Путіним та Саркозі. Можна вже відзначити певну неспішність, з якою Путін надіслав Саркозі свою привітальну телеграму. Це демонструє, що в Москві виникли певні запитання та сумніви.

Якщо ж почитати коментарі російської преси, то стає очевидним, що спостерігачі роблять ставку на добре відомий прагматизм пана Саркозі, щоб відносини з Росією набули для Франції відповідного значення.

— І стосовно відносин з Україною, чи можемо сподіватися певної зміни курсу?

— Стосовно України пан Саркозі дуже швидко продемонстрував свій інтерес до цієї країни. Уже той факт, що він був одним з перших, можна навіть сказати — першим політиком високого рангу, хто приїхав до України відразу після обрання Віктора Ющенка Президентом країни, свідчить про те, що Саркозі добре розуміє ту роль, яку відіграє в регіоні Східної Європи Україна. Оскільки він сам має родину, яка походить зі Східної Європи, він не може не бути надзвичайно чутливим до ситуації в цьому регіоні.

— Ви були Надзвичайним та Повноважним Послом Франції під час помаранчевої революції. Чи правдивою є та інформація, що пан Саркозі встановив у січні 2005 року якщо не дружні, то принаймні прямі особисті контакти як з Віктором Ющенком, так і з Юлею Тимошенко?

— Однозначно так, але не варто забувати, що пан Саркозі приїздив тоді до України як лідер політичної партії. Його приїзд мав тоді відповідний сенс: він волів продемонструвати щойно обраному президентові весь той інтерес і всю увагу, яку приділяє Франція встановленню та розвитку демократії в Україні. Вони зустрічалися особисто, були встановлені теплі людські відносинами. Саркозі щоразу зустрічався з обома українськими політичними лідерами, коли вони приїздили до Франції.

Газета: