Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про сумне — з оптимізмом

Так бізнес для себе оцінює сценарії кризи
28 квітня, 2009 - 00:00

Економісти прогнозують, що внаслідок кризи Україна різко знизить залежність від імпортованої продукції та модернізує свою економіку.

Та побачити позитивні тенденції від кризи можна буде лише по її закінченню. А зростання світової економіки почнеться аж 2010 року — так вважає половина бізнес-фахівців, які були опитані під час дослідження Міжнародної маркетингової групи. За їхніми ж очікуваннями, криза досягне свого дна в останньому кварталі цього року. Але позитивної динаміки в українській економіці варто чекати не раніше 2011 року, а може навіть пізніше — таку думку висловили 57,8% опитаних. Дещо оптимістичніше налаштовані 23% респондентів. Вони передбачають, що реальне зростання економіки України почнеться в останньому кварталі 2010 року.

Від чого ж залежатиме сценарій розвитку кризи? Представники українського бізнесу схильні вважати, що від дій влади, рівня корупції, а якщо говорити про світову ситуацію, то важлива також фінансова політика найбільших країн.

Разом із тим учасники консенсус-прогнозу, який уже другий місяць створюється на основі прогнозів 16 економічних організацій та інститутів, свої очікування щодо економічних показників погіршили. Якщо ще в березні вони прогнозували падіння реального ВВП на 9%, то в квітні прогнозують падіння на рівні 10,2%. Із 3,9% до 4,4% ВВП збільшився очікуваний дефіцит бюджету. І лише показники інфляції та обмінного курсу не погіршуються, а трохи покращуються.

Приватне споживання, за результатами консенсус-прогнозу, до кінця року зменшиться на 14%, а державне — на 8,5%. Стосовно безробіття прогнози також негативні — його рівень зросте на 11%. У результаті ще майже на 15% зменшаться реальні прибутки населення, передбачають головні гравці ринку.

І майже всі учасники консенсус-прогнозу передрікають зростання тарифів на житлово-комунальні послуги для населення. Скоротиться також імпорт — через зміну курсу долара та зупинки кредитування. У зв’язку з падінням зовнішнього попиту зменшаться обсяги експорту.

Однак усе ж експерти налаштовують себе й інших оптимістично. У нинішньому сценарії розвитку вітчизняної економіки є і хороші пункти — наприклад, уже влітку повністю зупиниться стік депозитів, а Україна отримає всі заплановані транші від МВФ.

Тетяна МАМАЛИГА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: