Минулого тижня новина, яка з’явилася на сайті Континентальної хокейної ліги, а потім була розтиражована багатьма українськими ЗМІ, викликала підвищений інтерес не лише в хокейних уболівальників, але й у простих наших співгромадян, які хоч зрідка цікавляться спортом.
Отже, КХЛ і український хокейний клуб «Будівельник» із Києва підписали протокол щодо намірів. Згідно з цим документом, клуб «Будівельник» має намір взяти участь у чемпіонаті КХЛ у сезоні 2010—2011 років, виконуючи правила, передбачені локальними нормативними актами Ліги. Угодою передбачено, що Континентальна хокейна ліга розгляне питання щодо прийняття клубу до складу учасників чемпіонату, починаючи з майбутнього сезону, і має намір організовувати і брати участь у формуванні консолідованої позиції з питань розвитку європейського, континентального та світового хокею. КХЛ і хокейний клуб «Будівельник» досягли домовленості про те, що остаточним строком надання клубом фінансових гарантій у необхідному для участі в чемпіонаті Ліги обсязі, стане 1 квітня 2010 року.
Ще два тижні тому на прес-конференції, присвяченій проведенню у Броварах юнацького чемпіонату світу серед команд другого дивізіону, президент Федерації хокею України Анатолій Брезвін приголомшив громадськість заявою про високу вірогідність того, що в наступному сезоні в КХЛ братиме участь і українська хокейна команда. Щоправда, під якою саме назвою, пан Брезвін не уточнив.
Більшість фахівців не приділили цьому нюансу особливої уваги, само собою маючи на увазі під цією командою київський «Сокіл» (ну, а про кого ще можна подумати?). Яке ж було їхнє здивування, коли стало відомо, що потенційним новачком може стати колектив, ім’я якого, в першу чергу, асоціюється з іншим видом спорту, в якому немає воріт, ковзанів і ключок із шайбою. Також з’явилася інформація, що новостворений клуб планує проводити ігри і в Києві, і в Дніпропетровську (чергове українське «ноу-хау»).
Але не варто поспішати, як би давно і сильно нам не хотілося побачити команду-мрію українського розливу. Офіційно київський клуб до ліги ще ніхто не приймав. Підписаний лише протокол про наміри. Аналогічні документи керівництво КХЛ підписало з литовською «Ветрою», чеським «Лев Градец Кралове», тюменським «Газовиком» і ханти-мансійською «Югрою». Тюмень і Ханти-Мансійськ уже відвідувала інспекційна комісія КХЛ. Але швидше за все, проблем зі вступом (в першу чергу фінансових) у представників газодобувних регіонів Росії бути не повинно.
Ситуацію довкола клубу дещо прояснив його президент Богдан Гулямов, який також є президентом «Будівельника» баскетбольного. «У понеділок або вівторок ми проведемо прес-конференцію, на якій назвемо ім’я головного тренера команди», — повідомив Гулямов. Ось тільки питання: кого тренуватиме цей тренер? Навіть якщо допустити, що команду таки допустять до виступів, то сезон у КХЛ починається лише через півроку, а ХК «Будівельник» поки існує лише на папері.
За його словами, команда складатиметься з кращих українських хокеїстів, а також запрошуватимуться легіонери високого рівня. Також він прояснив ситуацію щодо місця проведення матчів команди. «Матчі КХЛ «Будівельник» планує проводити у реконструйованому за рахунок клубу Палаці спорту. Інших варіантів щодо місця проведення домашніх ігор «Будівельника» немає. Гулямов спростував інформацію про те, що клуб може базуватися в Дніпропетровську або Дніпропетровську, і в Києві. «Це буде столична команда, і домашні матчі ми гратимемо лише в київському Палаці спорту», — наголосив президент «Будівельника».
І ще одна цікава неоднозначна деталь: за словами Гулямова, якщо з якихось причин КХЛ не дозволить «Будівельнику» брати участь у своїх змаганнях, тоді цей клуб не існуватиме.
Адже ХК «Будівельник», дійсно, дуже непогано виглядає в ролі представника українського хокею у КХЛ. По-перше, це клубні синьо-жовті кольори: українському проекту — українське коріння. По-друге, амбітне керівництво. По-третє, «Будівельник» — це все ж ім’я, яке знають і пам’ятають у Росії.
До речі, щодо імені. Більшість російських уболівальників на різних інтернет-форумах називають київський клуб не інакше як «будильником» і задаються питанням: а що сталося з київський «Соколом» — флагманом українського хокею, який за часів чемпіонатів СРСР був однією з найпопулярніших команд?
А дійсно, що ж «Сокіл»? У київського «Сокола» теж «наполеонівські плани» — клуб давно хоче виступати у КХЛ, і знову взявся за цю ідею. «Зараз працюють дві команди людей, зацікавлених у розвитку хокею в Україні. Ведеться серйозна робота та розглядається варіант, аби з сезону-2010/2011 у КХЛ брали участь відразу дві команди з України — «Будівельник» і «Сокіл». Я кілька разів їздив до Москви, вів переговори з багатьма керівниками КХЛ, включаючи пана Фетісова», — заявив президент ФХУ Анатолій Брезвін. Він же розповів, що «Сокіл» нещодавно викупив у міста недобудовану льодову арену напроти іподрому, аби за кілька років отримати власний палац. Поки ж, якщо «Сокіл» дійсно заявиться у КХЛ, доведеться грати в Палаці спорту.
Утім, нинішня ситуація в «Соколі» далека від КХЛ. Бюджет київського клубу в два рази менше необхідного КХЛ (12 млн.дол.). Про проблеми з виплатою зарплати гравцям уже не раз говорилося — днями їм усе ж таки повернули частину грошей.
Створюється враження, що нинішні власники «Сокола» охолонули до хокею, і колись славетний клуб може взагалі перетворитися на аматорський, а може і зовсім зникнути. Можливий також другий варіант, що на тлі «Будівельника» керівництво «соколів» не захоче відставати і серйозно візьметься за справу. Можливо, у Сергія Тарути прокинеться дух здорового суперництва — як це його обійшли? Принаймні, це краще, ніж вбухувати гроші в свідомо мертвий проект із ФК «Кубань», який безславно вилетів із російської «Прем’єр-ліги» або продовжувати вкладати у донецький «Металург», розуміючи, що для уболівальників футбол в Донецьку — це «Шахтар»! Але це особиста справа кожного, і поради давати ми не маємо права.
Дуже хочеться вірити, що не лише в Тарути прокинеться дух суперництва, але й в інших наших олігархів. Хотілося б вірити, що вони зрозуміють, що спорт — це не лише футбол. А там може бути і можновладці почнуть нормально ставитися і фінансувати наш хокей.
І насамкінець. Як заявив офіційному сайту ХК «Донбас» віце-президент Федерації хокею Донецької області Олександр Івльов, який є за сумісництвом і віце-президентом ХК «Донбас», керівництво клубу вбачає перспективу вступу команди з міста Донецька до континентальної хокейної ліги. З метою виконання вимог КХЛ — реконструювати старий Палац спорту, встановивши на ньому нове холодильне устаткування, а новий льодовий каток «Лідер» використовувати для тренувань і розвитку своєї ДЮСШ. Так само ХК «Донбас» має намір побудувати свою власну арену. Клубу вже виділено земельну ділянку у м. Донецьку під нову льодову арену на 5500 глядачів. У планах команди — підписати контракти як із донецькими вихованцями на чолі з двократним володарем Кубка Стенлі Олегом Твердовським, так і з іншими гравцями зі світовим ім’ям.
Може, все ж таки варто повірити в казку про відродження українського хокею, і вона здійсниться?