Напередодні президія сейму Латвії та рада фракцій домовилися на 15% знизити зарплати депутатів і обмежити їхню роботу в парламентських підкомісіях в умовах дуже сильної економічної кризи в країні. Після 15% скорочення основної зарплати вона становитиме 1047 латів замість колишніх 1232 (1 лат = 0,7 євро). Тамтешній спікер пан Даудзе звернув увагу на те, що парламент і раніше використовував виділене фінансування досить економно. «Сейм — не та установа, що намагається витратити всі надані йому кошти», — зазначив він, нагадавши, що вже прийняті поправки до бюджету, згідно з якими фінансування сейму зменшене майже на 18%. До речі, 2008 року латвійський парламент витратив на 770 тисяч латів менше, ніж було виділено. А тепер повернемося з Риги до Києва. Недавно, коли прем’єр Юлія Тимошенко полетіла вручити ключі від нових квартир сім’ям, які постраждали від вибуху газу в житловому будинку в Євпаторії, заступник голови Секретаріату Президента Роман Безсмертний вибухнув навздогін прем’єрському чартеру гнівною тирадою. «Використання літака Іл-62, політ якого до Криму коштує понад 250 тисяч гривень, свідчить, що за щемливі заголовки новин про свою персону Юлія Тимошенко готова щедро розплачуватися коштами бюджету навіть в умовах кризи», — заявив зокрема Романа Петрович і закликав голову Кабміну «обмежити особисті піар-заходи».
Нас зацікавили зауваження й побажання заступника пана Балоги і за допомогою аналізу бюджету на поточний рік ми вирішили з’ясувати: представники якої з гілок влади в кризовий — 2009-й зекономлять на собі, а які — житимуть на широку ногу.
Отже, затягнути паски тугіше доведеться Держуправсправами (в народі більш відомому як ДУСя), на якому лежить обов’язок забезпечення Банкової. Якщо минулого року ДУСя обійшлася скарбниці в 1 млрд. 241 млн. грн., то 2009 року сума «схудла» на 488 млн. грн. і становила 753,1 млн.
На матеріально-технічне, а також інформаційно-аналітичне забезпечення Секретаріату Президента 2009 року законодавці виділили 106 млн. 47 тис. грн. Це на 45 млн. менше в порівнянні з минулим роком.
Сума, виділена на обслуговування діяльності Секретаріату Президента становить 74 млн. грн. (мінус 38 млн.).
Візити глави держави за кордон нинішнього року обійдуться українським платникам податків у 4 млн. 48 тис. грн. (мінус 15 млн. 82 тис. грн.). А конкретно авіаперельоти Президента — 71 млн. 370 тис. грн. (мінус 25 млн. 35 тис. грн.).
Депутатський корпус скоротив свої витрати в порівнянні з попереднім роком на 198 мільйонів. У бюджеті-2009 на візити парламентаріїв за кордон нинішнього року виділено 2 млн. грн. (мінус 3,3 млн. грн. у порівнянні з 2008 роком). Організація офіційних прийомів — 192 тис. грн. (мінус 1,7 млн. грн.).
Здійснення безпосередньо законотворчої діяльності оцінене в держбюджеті в 367 млн. 501 тис. грн. (мінус 122,1 млн. грн.).
Ну, й 66, 2 млн. піде на підтримку санаторно-курортного комплексу ВР (плюс 8 млн. грн.).
До речі, цікавий момент: дані письмової реєстрації депутатів свідчать, що четверо парламентаріїв — Рінат Ахметов, Олександр Лещинський, Сергій Момот і Юрій Чертков (усі представляють Партію регіонів) були відсутніми на всіх (!) засіданнях Верховної Ради 2008 року.
Представник БЮТ Костянтин Жеваго пропустив 114 із 116 засідань, Сергій Кій і Антон Пригодський (ПР) — по 112, Володимир Мальцев і Андрій Веревський (ПР) — по 111, регіонал Нвер Мхітарян — 107.
Другий віце-спікер — Микола Томенко — обіцяє найближчим часом передати ці дані спікеру Литвину, для того, щоб дані про відвідування пленарних засідань відобразилися на зарплаті прогульників.
Ну, і, нарешті, уряд. Утримання Кабміну поточного року обійдеться скарбниці в 281 млн. 153 тис. грн. Кабінет Міністрів урізав утримання свого апарату на 146 млн. грн. у порівнянні з минулим роком. Основні грошові потоки КМУ розподілені таким чином.
На матеріально-технічне та інформаційно-аналітичне забезпечення КМУ закладено 191 млн. 338 тис. (мінус 57 млн. 327 тис. грн.). На організацію Євро-2012 — 1 млн. 386 тис. грн. На офіційні прийоми — 5 млн. 937 тис. Поїздки за кордон — 15 млн. 874 тис. (мінус 10 млн. грн.).
Підвищення кваліфікації співробітників уряду обійдеться бюджету в 125 тис. грн. (мінус 54 тис. грн.). А підтримка газети «Урядовій кур’єр» — 3 млн. 567 тис. (мінус мільйон).
ПЛАНИ Й КАПКАНИ
Ще кілька днів народні обранці трудитимуться в округах, а вже у вівторок повернуться до сесійної зали під скляним куполом. Незважаючи на серйозні економічні кризові виклики, плани нардепів набагато приземленіші.
Опозиція від Партії регіонів планує висловити вотум недовіри уряду Юлії Тимошенко. Коаліціянти збираються провести низку кадрових перестановок у Кабінеті Міністрів — зокрема поповнити виконавчу владу кадрами з блоку Литвина і тієї частини НУ-НС, що доклала максимум зусиль для підписання коаліційної угоди між БЮТ, БЛ і частиною «помаранчевої» фракції. І ще одна тема, яка нині активно обговорюється в парламентських кулуарах і експертних колах, — вірогідний імпічмент Президенту. На тижні, що йде, найчастіше про можливе достроково-примусове відсторонення від виконання президентських обов’язків Віктора Ющенка говорили його вчорашні соратники з Блоку Тимошенко. Відреагували на розмови про імпічмент навіть у головному приміщенні на вулиці Різницькій. Генпрокуратура не вбачає складу злочину в діях Президента Віктора Ющенка для оголошення йому імпічменту. Про це заявив журналістам генпрокурор Олександр Медведько. Головний обвинувач країни окремо підкреслив, що проведена із залученням правоохоронних та контролюючих органів перевірка не підтвердила ні фактів розкрадання на території України газу російського походження, ні причетності до газових махінацій Президента Ющенка та членів його сім’ї. Тож чи варто взагалі сьогодні порушувати тему імпічменту, запитав серед іншого «День» у народного депутата від БЮТ Валерія ПИСАРЕНКА:
— На сьогодні кілька політичних сил виступили з ініціативою проведення імпічменту чинному Президентовв, хоча ми ще не бачили аргументації політиків, які виступають з такими заявами. Зі свого боку можу зазначити, що зараз дійсно є приклади порушення Віктором Ющенком законодавства, які могли б послужити стартом імпічменту. У цьому контексті можна виділити й ситуацію щодо Національного банку, і певні корупційні дії у питанні передання Чорноморського шельфу компанії «Венко», газотранспортні афери, що проводилися в Україні тощо. Прикладів — більш ніж достатньо, тому база для початку такої процедури існує. Доти, доки в парламенті розвертаються події стосовно відставки уряду, кадрові ротації в президії ВР, безумовно, складно говорити про те, що парламент зможе чітко пройти всю процедуру, оскільки ключовою заставою успіху процедури імпічменту є обов’язкове виконання всіх конституційних норм і положень, що, зрештою, повинне бути затверджене Конституційним Судом. Як тільки в парламенті буде знайдений консенсус щодо старту цієї процедури, напевно, вже ніхто» не зможе зупинити цей процес.
— Ви дійсно вважаєте, що Віктор Ющенко заслуговує такого завершення президентства?
— Віктор Ющенко, перебуваючи на президентській посаді, часто нехтує навіть моральними нормами. Нездатність його працювати з будь-якою політичною силою, з будь-яким урядом, із будь-яким прем’єр-міністром свідчить, що, на жаль, Віктор Андрійович не зміг стати тим лідером, за якого люди стояли на Майдані 2004 року. Останнє, що його втримувало на посаді, — зовнішня моральність. Однак вона також зникла, тому основ для того, щоб ця людина ще рік керувала країною, немає. Та й рейтинг його перебуває сьогодні на нульовій позначці...
B> — Криза, Валерію Володимировичу, напевно, підкоректує рейтинги всіх, у тому числі й вашого лідера. Зрозуміло — не в бік зростання...
— Ви знаєте, я на ваш закид відповім так: хворого вилікувати можна, мертвого — ні.
— На позачерговому засіданні ВР, яке ініціювала ваша політична сила, як зазначила Юлія Тимошенко, депутати «трошки змістили» голову НБУ. На майбутньому пленарному тижні ви змінюватимете закон про Нацбанк?
— Уже сьогодні можна припустити, що Президент не реагуватиме на звільнення Стельмаха і проводитиме аналогічну політику, беручи на себе тим самим відповідальність і за курсові перипетії в країні, й за безладдя в кредитній і депозитній сферах. Якщо взяти це до уваги, то ми, безумовно, змінюватимемо законодавство про Національний банк для того, щоб парламент у межах своєї компетенції міг призначати виконуючого обов’язки голови Нацбанку.
— Перший віце-прем’єр Олександр Турчинов публічно заявив, що вже наступного тижня склад уряду може змінитися. Наскільки істотними будуть міністерські ротації та наскільки обгрунтовані розмови про те, що через дефіцит голосів коаліція може звільнити з посади віце-спікера регіонала Лавриновича і для підтримки рішень більшості КПУ призначити на цю посаду комуніста Мартинюка?
— Питання про звільнення Лавриновича і призначення на цю посаду Мартинюка насамперед почало обговорюватися в журналістських колах. Оскільки це питання ще не виносилося на обговорення фракції, можу сказати свою особисту думку. Я вважаю, що на сьогодні відсутні підстави для початку кадрових ротацій у президії Верховної Ради. Парламент нормально працює і, дай Боже, щоб він так і продовжував працювати.
Щодо ротацій в уряді, то вони справді актуальні, вони дійсно назріли. Чому? Зокрема й через те, що в Кабінеті Міністрів, на жаль, з’явилася внутрішня опозиція, що ставить собі ключовим завданням досягнення політичних цілей, а не виконання безпосередніх службових обов’язків. Крім того, у зв’язку з тим, що «Наша Україна» змінила керівника фракції, частина кадрових пропозицій надходитиме саме від цієї політичної сили. Загалом, гадаю, близько третини складу Кабінету Міністрів може змінитися.
— Якщо ви плануєте наступного тижні вирішити кадрові питання, то опозиціонери, як відомо, ініціюють звіт уряду, після якого збираються висловити вотум недовіри КМУ. Чи обговорювалося це питання в БЮТ?
— Так, обговорювалося. Це, як відомо, далеко не перша спроба представників Партії регіонів відсторонити Юлію Тимошенко і весь склад Кабінету Міністрів від виконання обов’язків. Однак у нас у команді цілковитий спокій щодо цього, оскільки регіонали за останні, скажімо, півроку не змогли реалізувати жодного свого більш-менш стратегічного задуму. Тому позитивних перспектив у сесійній залі для ПР щодо відставки уряду ми не бачимо. На сьогодні Кабінет Міністрів демонструє активну протидію світовій фінансовій кризі, і будь-які спроби перевести уряд у статус «в.о» не підуть на користь державі. Тому, переконаний, що ВР не підтримає ініціативу Партії регіонів.
— Напередодні стало відомо, що засідання РНБОУ, повністю присвячене обговоренню газових договорів із Росією, перенесене на наступну п’ятницю. У Секретаріаті Президента не виключають ревізії...
— Знаєте, давайте скажемо відверто: сьогодні РНБО — це орган, що прагне втрутитися у всі сфери життєдіяльності держави, хоч у нього немає таких повноважень. Тому вони можуть обговорювати будь-які питання, які, проте, жодним чином не впливатимуть ні на життя країни, ні на діяльність уряду. Ми вже звикли, що РНБО став фактично політичним рупором Президента в боротьбі з опонентами. Що ж до домовленостей із Росією, то і наша, і всі здорові політичні сили, які є сьогодні в Україні, забезпечать виконання міжнародних договорів. А я хочу нагадати, що ці міжнародні договори з Російською Федерацією були укладені на десять років. Це означає, що наступні переговори і такі газові перипетії, які ми з вами спостерігали під час новорічних свят, можуть повторитися не раніше 2019 року.
— І останнє запитання. Ваш колега з фракції — Микола Томенко — заявив, що регіонали планують скористатися апробованими вами методами і за допомогою складення мандатів ініціювати дострокові парламентські вибори. Наскільки це можливе?
— Розуміючи всю складність процедури, можу зазначити, що процес може зайняти від шести місяців і більше. На сьогодні, на мій погляд, ресурс Партії регіонів, у тому числі й юридичний, не дозволяє цій політичній силі без допомоги Блоку Юлії Тимошенко здійснити крок, що призведе до дострокового припинення повноважень Верховної Ради.
ТИМ ЧАСОМ
Кабінет Міністрів забезпечить функціонування Міжнародного дитячого центру «Артек» за рахунок перерозподілу витрат на утримання Президента та його Секретаріату. Про це вчора на спеціальній нараді заявила прем’єр Юлія Тимошенко, повідомляє УНІАН.
Голова уряду заявила, що на утримання глави держави та його Секретаріату з бюджету 2009 року виділено 74,5 млн. грн. та додала: «Незважаючи на те, що «Артек» перебуває не в системі забезпечення уряду, а в системі забезпечення Президента, я ухвалила рішення для фінансування «Артека» — скоротити трішечки всі ці панські витрати, передати пропозицію до бюджетного комітету, здійснити перерозподіл коштів. Наприклад, із придворних балів, відпочинку Президента та всієї команди його Секретаріату, із їхнього оздоровлення перекинути 60 млн. грн. та віддати ці гроші «Артеку».
Як відомо, керівництво «Артеку» заявляє, що в державному бюджеті країни на поточний рік не передбачено жодної гривні фінансування на утримання центру. Більше того, вже три місяці поспіль працівникам відомого на весь світ дитячого табору не платять заробітної плати. Ходять чутки про майбутні масові звільнення. Керівництво «Артеку» заявляє про постійні спроби захоплення земель дитячого центру, ринкова вартість яких складає близько мільярда доларів.
28 січня Віктор Ющенко направив Юлії Тимошенко листа, в якому попросив Кабмін терміново вжити дійових заходів із нормалізації роботи «Артеку».