540 років тому король Арагона Фердинанд запропонував руку та серце королеві Кастилії Ізабеллі. Весілля двох католицьких королів сприяло об’єднанню Іспанії у єдину державу й перетворенню її на централізовану монархію, яка виявилася здатною субсидувати заморську експедицію Христофора Колумба.
Відкриття Колумбом нового континенту 1492 року стало подією величезного значення в історії цивілізації. Створення централізованої держави допомогло королям Іспанії вигнати маврів, створити абсолютну монархію, підняти рівень освіти й культури, перетворити кастильську (іспанську) мову на засіб спілкування всіх національностей Іспанії. Саме цим подіям були присвячені Дні іспанської культури в Донецьку, які щороку проводяться Регіональним товариством дружби «Україна — Іспанія». Постійні контакти товариства «Україна — Іспанія» з королівським домом та іспанським урядом мають багаторічний зв’язок і стали доброю традицією.
В умовах активізації процесів глобалізації та європейської інтеграції налагодження зв’язків між Україною і країнами Європейського Союзу стає надзвичайно актуальним. Парадоксально, проте Іспанія, не відіграючи особливо важливої ролі й не будучи особливо представленою в Україні на економічному або політичному рівні, у простих українців створює виключно позитивне враження про себе як про країну гордого народу, високої культури, країну, де демократична модель розвитку змогла закріпитися та здолати всі труднощі на шляху від франкізму до держави, що займає третє місце в Європі з накопичення валютних резервів.
Товариство «Україна — Іспанія» бере участь у міжнародних конгресах «Європейська культура», що проводяться Центром європейських досліджень, акредитованим при Наваррському університеті у Памплоні, підтримує контакти з українцями, котрі працюють у різних регіонах Іспанії. Між Донбасом і цілою низкою регіонів Іспанії існує багато спільного. Тут можна відзначити спільні проблеми, характерні як для нашого індустріального краю, так і для таких регіонів Іспанії, як Астурія або Галісія — найбільш індустріальні області Іспанії, а саме — проблеми екології, реструктуризації промислових підприємств, проблеми взаємодії між регіонами й центром. Не можна не зауважити, що Іспанія накопичила величезний досвід у процесі вирішення цих проблем, і він може бути використаний Україною в цілому й Донбасом зокрема у процесі соціально-економічних реформ.
На початку 1900-х років, коли створювалося товариство «Україна — Іспанія», шахта «Трудовська» почала здійснювати контакти з Іспанією. Іспанські інженери побували на шахті. Було підписано протокол намірів. Створено Спільне радянсько-іспанське підприємство. «Трудовська» має запаси вугілля на 80 років, що особливо зацікавило іспанців. Керівництво шахти збиралося працювати з діловими людьми Іспанії, тому Юрій Григорович Бєловолов на прохання керівництва шахти проводив заняття з іспанської мови з керівним складом цього підприємства. Також було створено спільне підприємство іспанців із колективом шахти імені газети «Правда», а Донецький ХБК налагодив ділові контакти з іспанським пекарями. На жаль, ці починання невдовзі були припинені через усім зрозумілі причини.
Наразі очевидною є проблема слабкої інформованості іспанського суспільства про Україну, її культуру, економіку, інтелектуальний потенціал. Усе це ускладнює співпрацю між нашими країнами.