Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Поворотний момент

Обама відкрив нову сторінку в історії США
22 січня, 2009 - 00:00

У Сполучених Штатах і Європейському Союзі єдині в тому, що інавгурація 44-го президента Барака Обами стане поворотним моментом. Так охарактеризувала вступ на посаду глави Білого дому вперше в історії США афроамериканця найвпливовіша жінка-сенатор Дайан Файнстайн, керівник інавгураційного комітету. «Ми зібралися тут, щоб відкрити нову главу історії», — сказала вона, наголосивши, що передача влади 47-річному афроамериканцю стане «поворотним моментом до справжніх та необхідних змін у нашій країні».

Тим часом голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу вважає, що обрання президентом Обами може стати поворотним моментом не лише для Америки, але й для всього світу. «Нам потрібне нове глобальне керівництво і нова база для процвітання», — наголошується у спеціальному посланні Баррозу.

Американський президент у двадцятихвилинній інавгураційній промові говорив і про необхідність повернення лідерства США, і про виклики. Відзначивши, що «сьогодні ми зібралися тут тому, що поставили надію над страхом, єдність цілі над конфліктам і розбіжностями», Обама сказав, що перед країною стоять реальні виклики, яких дуже багато і які дуже серйозні, їм буде непросто протистояти, а тим більше — вирішити в короткий термін.

Президент пообіцяв приділити увагу всім проблемам і запевнив, що вони обов’язково будуть вирішені. Водночас він наголосив на необхідності повернення до старих цінностей, які вже приносили успіх США: це важка праця й чесність, відвага і справедливість, терпимість і допитливість, вірність і патріотизм.

«Починаючи від сьогодні, ми повинні зібратися, стряхнути із себе пил і почати знову відбудовувати Америку», — зазначив Обама. Він також запевнив американців, що США готові знову стати лідером, наголосивши при цьому, що «наша сила полягає в правильному застосуванні, наша безпека походить із справедливості нашої справи, сили нашого прикладу, а також скромності та стриманості».

Президент вважає, що завдяки цим принципам можна протистояти новим загрозам, які вимагають більших зусиль і більшої співпраці та розуміння між країнами.

Мусульманському світу Обама запропонував новий шлях, що грунтується на взаємному інтересі та повазі. «Лідери у всьому світі, хто хочете посіяти конфлікт чи звинувачувати Захід у хворобах власного суспільства, — знайте, що ваші народи будуть цінити вас по тому, що ви можете будувати, а не що ви руйнуєте, знайте, що ви на поганій стороні історії, але ми протягнемо вам руку, якщо ви розіжмете ваш кулак»,— наголосив президент.

Слід зазначити, що американці зараз дуже прихильно ставляться не лише до Обами, а й до демократів. І це добре відчувалося під час церемонії інавгурації. Публіка тепло вітала екс-президентів Джиммі Картера, Білла Клінтона, віце-президента Ела Гора, Мішель Обаму з дітьми, віце-президента Джо Байдена з дружиною. Зрозуміло, що найтепліше був зустрінутий американцями Барак Обама. Невдоволеним гулом зустрічали Джорджа Буша-старшого і Джорджа Буша-молодшого, а також віце-президента Діка Чейні, який прибув на церемонію в інвалідній колясці, бо напередодні розтягнув м’яз спини. Дехто із натовпу навіть радив Бушам скоріше їхати в Техас. Серед глядачів також роздавали туалетний папір із невдалими висловами Буша-молодшого.

Показово, що всі присутні на інавгурації цілком покладають надії на нового президента-демократа. Білошкірий Бен, який прибув на інавгурацію з Сан-Франциско, зізнався, що останні 30 років ненавидить політику, але у захваті від Обами й очікує від його президентства великих змін. Співрозмовник визнав, що зміни можуть бути незначними, але важливо, щоб вони відбувалися.

Чорношкіра вчителька молодших класів Інгрид прибула на інавгурацію з Толедо, штат Огайо, на власному автомобілі, провівши у дорозі вісім годин. Вона вважає, що Обама зробить все можливе, щоб вивести економіку Америки з кризи й допомогти всім людям, незалежно від кольору шкіри.

Білошкірий Стівен з Бостона сказав, що нізащо в світі не пропустив би інавгурації. За його словами, церемонія і виступ президента були чудовими. З промови Обами, перш за все, він виніс для себе надію — «надію щодо майбутнього для кожного з нас». Він висловив переконання, що Обама реалізує сподівання, які на нього покладають американці.

Чорношкірий доктор Джуліан Харріс із Джорджії, який працював на Обаму під час президентської кампанії в Пенсильванії та Масачусетсі, назвав інавгурацію найбільшою подією для його покоління. На його думку, перед Обамою постануть величезні проблеми. Але завдяки докладеним великим зусиллям і наявним ресурсам він таки зможе здійснити зміни в країні — і США для всього світу знову стануть зразком цінностей. Доктор Харріс зазначив, що під час президентської кампанії американці стали значно більше спілкуватися з іноземцями, чого раніше не було. «Перебуваючи в Європі, я зрозумів, що нас більше цінять за те, як у США ставляться до власного народу, а також як ми будуємо відносини з країнами в усьому світі», — сказав доктор.

У розмовах із чорношкірими американцями автору вдалося переконатися, що ця категорія громадян США мислить світовими категоріями і добре розуміє роль і місце своєї країни на світовій арені. Часто чорношкірі порівнюють весь світ із людським організмом, який страждає від поранення чи ушкодження будь-якого органу тіла. «Якщо страждає Америка, то страждає весь світ. Ми всі зв’язані. Якщо буде краще Америці, то буде краще всьому світові. Тому США повинні зібратися із силами і здійснити зміни, покращити ситуацію в країні. Ми не маємо іншого вибору і не можемо дозволити собі втратити цей шанс», — відзначила Інгрид.

Якщо говорити про відмінності між США та Україною у проведенні виборів, мітингів та інавгурації, то, перш за все, впадає у вічі те, що тут не купують виборців всілякими подачками. За свої кровні американці купують теніски та сувеніри із зображенням Обами чи прапорці. Газети також не роздають, а продають. Виняток становлять рекламні видання. До речі, в день інавгурації продавалися випуски газет за 5 листопада 2008 року, в яких повідомлялося про перемогу Обами на президентських виборах 4 листопада. Вартість газет становила від чотирьох до 20 доларів.

У США й мови не може бути про те, щоб партія чи якийсь багатій, чи держава організовували, як це робилося в Україні, перевезення виборців для участі в партійних акціях чи в інавгурації. Чи, скажімо, безплатно роздавати сувеніри з партійною символікою. Якщо б таке сталося, то про це одразу би написала преса. На інавгурацію до Вашингтона всі бажаючі приїхали добровільно, власним коштом. Дехто з ночі зайняв кращі місця. Попри холод, ніхто не брав спиртних напоїв на громадське поле, відоме як The Mall, що простягається від пам’ятника Джорджу Вашингтону до Капітолію. На вулицях і в громадських місцях заборонено розпивати спиртні напої.

Микола СІРУК, «День», Вашингтон
Газета: 
Рубрика: