Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Суботник по-американськи

Чому в США приділяють увагу міжрелігійному діалогу
21 січня, 2009 - 00:00
В ДЕНЬ МІЖНАРОДНОГО МІЖРЕЛІГІЙНОГО МОЛОДІЖНОГО ДІАЛОГУ АМЕРИКАНСЬКИХ ПІДЛІТКІВ ЗАЛУЧАЮТЬ ДО «СУБОТНИКІВ»

Деякі радянські традиції виявилися більш живучими, ніж сам Радянський Союз. Більше того, вони навіть приживаються в інших країнах, зокрема, Сполучених Штатах. Це стосується й знаменитого ленінського суботника, який радянська влада спеціально проводила в переддень релігійних свят, а то й на Великдень — в день, коли, за релігійними традиціями, не можна було працювати.

У США суботник назвали Днем міжрелігійного молодіжного діалогу і здебільшого стали проводити в День Мартіна Лютера Кінга, відомого не лише в Америці, а й у всьому світі борця за права чорношкірого населення. До речі, День Кінга у США стали відзначати за ініціативою Рональда Рейгана, який 2 листопада 1983 року визначив дату його проведення: третій понеділок січня. Насправді день народження американського борця 15 січня 1929 року, але американці люблять призначати свої свята на дні тижня, а не дати.

Характерно, що поштовх для відзначення Дня міжрелігійного молодіжного діалогу дав терористичний акт, який стався 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку. Причому ініціатором цього чисто американського суботника була громадськість, яка хотіла таким способом виявити піклування про збереження довкілля і підтримання міжрелігійної терпимості між американцями. В першу чергу до діалогу під безпосереднім керівництвом дорослих залучаються підлітки віком від 12 до 18 років.

Подібні дні регулярно проводяться в багатьох штатах. Їхньою метою є вшанування пам’яті Мартіна Лютера Кінга і пропагування уважного ставлення до довкілля. Автору довелося взяти участь у такому суботнику, який 19 січня цього року вперше проводився у Вашингтоні й був організований Ініціативною групою молодіжного служіння Unity Work.

Понад сто підлітків прибули ранком до штаб-квартири Корпусу із збереження землі, щоб добровільно прибрати узбережжя річки Анакостія і посадити дерева. Але перш ніж приступати до роботи, добровольці записалися або зареєструвалися у заготовлених списках. Усі могли зігрітися кавою, чаєм або капучино. Хоч як це дивно, але я так і не побачив, щоб хтось із підлітків чи дорослих курив сигарети. Ніхто і не поспішав до роботи, чекаючи інструкції старших. Як зазначила одна з організаторів американського суботника Джекі Еграрі, краще спочатку добре підготуватися, а вже потім приступати до роботи. Вона зазначила, що метою заходу є прибирання сміття, після чого в ході міжрелігійного діалогу всі поділяться своєю мотивацією про те, як їхня добровільна робота базується на релігії чи переконаннях. Зрештою, всі отримали пластикові пакети та рукавички й вирушили прибирати узбережжя річки від сміття.

Слід зауважити, що нікому не давали вказівок: прибирати тут чи там. Хто що хотів, то й прибирав. Ніхто не давав ніяких норм. Формально все виглядало так, що діти і дорослі отримали можливість подихати повітрям і поспілкуватися під час прибирання узбережжя річки. Через годину-півтори всі повернулися у приміщення, де добровольців було розподілено на групи за різними столами. На усіх столах лежало по декілька упаковок піци і пакет з пляшками води. Зрозуміло, що діти і дорослі одразу накинулися на їжу. Тим часом модератор, зазвичай дорослий, за допомогою спеціальної методики починає міжрелігійний діалог. Спершу всі по черзі зачитують вислови з різних віровчень щодо бережного ставлення до природи. А потім кожен розповідає про своє розуміння прочитаного. Причому нікого не примушують, якщо хтось з тієї чи іншої причини не хочете говорити. Учасників діалогу просять розповісти, яку користь вони отримують від природи, а також як їхні релігійні традиції цінують природу.

Після цього модератор просить зачитати деякі цитати із виступів Мартіна Лютера Кінга і запитує про найвідоміші вислови цього релігійного проповідника. Учасники діалогу погоджуються зі словами, що всі повинні вчитися жити в мирі з людьми, які відрізняються від нас, що не можна вирішувати проблеми за допомогою насильства.

Як пояснили організатори, мета цього заходу полягає в тому, щоб допомогти учасникам відкрити спільні цінності щодо піклування про довкілля серед різних релігійних і філософських традицій, а також відкрити зв’язок між власними релігійними і філософськими традиціями і піклуванням про довкілля.

Учасникам діалогу допомагають навчитися говорити про те, у що вони вірять, і водночас учитися слухати інших. Одним із завдань є підвищення усвідомлення серед молоді ролі Мартіна Лютера Кінга як міжрелігійного лідера завдяки більшим знанням про його відносини з лідерами інших релігій.

І чи не найголовнішим завданням Дня міжрелігійного молодіжного діалогу є досягнення почуття взаємодії у молоді з різними релігійними і філософськими переконаннями.

Вчителька з 38-річним стажем Мерилін Дейлі зі штату Мічиган була на цьому американському суботнику зі своїми дітьми. Вона вважає День міжрелігійного молодіжного діалогу дуже корисним і потрібним. На її думку, участь у такого роду діалозі допомагає дітям краще розуміти природу, більше взаємодіяти між собою і таким чином стати частиною вирішення проблем довкілля.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: