Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під знаком Марії Примаченко

Побачив світ альбом робіт української майстрині наїв-арту
14 січня, 2009 - 00:00

Нагадаємо, що Указом Президента В. Ющенко 2009-й оголошений «Роком Марії Примаченко в Україні». Столітній ювілей художниці почали відзначати ще в кінці минулого року. «День» детально висвітлював проект галериста Павла Гудімова, який передбачав трансформацію молодими художниками творчості всесвітньо відомої майстрині наїв-арту та інтеграцію її у речі модерні — принти, шрифти і таке інше. 18 грудня в Музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилася виставка зі 180 робіт, що ілюструють етапи творчості художниці — від 30-х до 80-х років XX сторіччя. Таку кількість творів, що охоплюють фактично весь творчий шлях Марії Примаченко, в Україні представлено чи не вперше. Експоновані роботи належать фонду Музею народного декоративного мистецтва. Окремі з цих полотен виставлялися на більш ніж 80-ти виставках в Україні та світі.

Видання альбому робіт майстрині видається логічним кроком у рамках відзначення 100-літнього ювілею. Хоча каталоги з творами Марії Примаченко видавалися й раніше, але цей альбом, створений на основі колекції Музею народного декоративного мистецтва, вмістив близько 230 робіт художниці, які вона створила протягом 1936 — 1987 років, а тому претендує на найбільшу репрезентативність творчості майстрині.

Ідея видання альбому належить Музею, а також Національній спілці майстрів народного мистецтва України. Наразі книга видана накладом усього в 500 примірників!

— Альбом мені дуже подобається, бо, по-перше, там є система, ретро-погляд, показаний процес становлення особистості, тут можна прослідкувати етапи, а це дуже важливо для глядача, і зовні видання виглядає як гарний книжковий ансамбль, — говорить мистецтвознавець і телекультуролог Людмила Лисенко, яка тісно спілкувалася з Марією Примаченко протягом 32 років. — Є картини, які, як сонети, вимагають цілої сторінки, і, як на телебаченні, спершу треба показати загальний план, потім середній, потім крупний. Навіть макроплан є, коли видно кожен мазок. У мене є давній проект — зробити три наближення до генія Марії Примаченко: село, яке не визнає; місто, яке користується; і світ, який чекає на диво, — розповідає про свої плани пані Людмила. — Зараз я перебуваю в пошуці професійного режисера, який би взявся за цю справу. Окрім того, вже була перша домовленість із Василем Ілащуком (Президент Національної телекомпанії України) стосовно серії щотижневих десятихвилинних програм «Марія Примаченко. Заповідаю вам любов», які розраховані на цілий рік. Мені хочеться поєднати візуалізацію сучасного модерну із кореневою системою Марії Оксентіївни, адже мені пощастило знати її в побуті.

Наразі в столиці в Будинку художника триває ще одна виставка, присвячена творчості Марії Примаченко, де свої роботи-стилізації експонують українські художники.

— Там є шість моїх робіт на тему творчості Примаченко, — розповідає художниця Неллі Ісупова. — Безумовно, Примаченко надихає всіх художників прикладного мистецтва своїм світовідчуттям. Особисто я намагаюся не наслідувати її художню манеру, але сповідую її оптимістичне радісне світосприйняття. Це дуже тонка грань, щоб не вдатися в наслідування. Намагаюся не дивитися на її роботи, але все одно вони живуть у моїй підсвідомості й впливають на мою творчість.

Маша ТОМАК, фото Костянтина ГРИШИНА, «День»
Газета: 
Рубрика: