1. ПРОЩАННЯ З «НУЛЬОВИМИ»
У зимову ніч з 31 грудня на 1 січня світ легко, під передзвін келихів із шампанським та спалахи незчисленних феєрверків, попрощався з першим десятиліттям ХХІ століття. Десятки поважних міжнародних видань, аналізуючи «стартове» десятиріччя, по-різному оцінюють його значення для нового віку. Одні — як продуктивний час, коли закладалися фундаменти принципово нового міжнародного порядку, інші — як втрачені роки, насправді «нульові» за своїм значенням для Історії. Один російський публіцист, який, цитую, «безуспішно намагався зрозуміти, чому Росію продовжують не любити жителі інших держав», жовчно поналіплював на минуле десятиліття чорні ярлики — час Великої Брехні та Фальшивих Істерик, час, коли девальвувалися поняття «міжнародне право» і «демократія», час втрати сорому й відчуження людей один від одного («Известия», 28.12.2009).
Але Час ніколи не буває дірявим, порожнім чи одновимірним, чорно-білим, ніколи не робить зупинок, так само, як і не перестрибує через власні виміри, немов пустотливий хлопчик через весняні калюжі. Декада мала свої початки і кінці, свою міру щастя одних і страждань інших, свою логіку, своє таємне призначення, сенс якого відкриється, можливо, через кілька десятиліть. Згадаймо перше десятиліття ХІХ століття, яке почалося з бонапартівського перевороту 18 брюмера 1799 р. і йшло під гуркіт наполеонівських барабанів і гармат, блиск багнетів, які несли «революційний» переділ європейських кордонів, а насправді знаменували спробу створення нової континентальної імперії. Першої декади вистачило, щоб пухир бундючної французької величі, що зростала на крові, луснув і вже в середині наступного десятиліття, у 1815 р. на Віденському конгресі (щось схоже на Ялту і Потсдам 1945 р.) переможці встановили мертвий архіреакційний порядок, який надовго запанував на європейському континенті. Натомість «тихі» 1900—1909 роки, мало чим примітні з геополітичного погляду — хіба що «розминкою» 1905 року перед найжорстокішою революцією в ім’я Червоної Утопії — прямісінько привели людство до оглушливого вибуху Першої світової війни, до стрибка військових технологій (авіація, танки, кулемети, важка артилерія, радіозв’язок, підводні човни і т.д.), що визначили подальший мілітаристсько-науковий розвиток ХХ століття.
Який же потаємний шифр ховають у собі «нульові» роки нашого століття? Світова сцена, захаращена старими декораціями холодної війни, блокового протистояння, дірявими ідеологічними муляжами минулого (комунізм), у пришвидшеному темпі звільнялася для нових конфліктів: старий «світовий порядок» був розтрощений вщент, а новий світоустрій ще не виник.
Це був час постмодернізму, позначений гримасою іронії. Неоліберальна казочка Френсіса Фукуями про «кінець історії», про перемогу сил доброї глобалізації та про мудрість і всемогутність ринкової вестернізації світу обернулася для США в 2001 р. початком кривавого зіткнення з радикальним ісламом і закінчилася в 2009 р. чотирма (!) війнами — в Іраку, Афганістані, Пакистані та Ємені — і велетенською фінансовою катастрофою, яка ще триває й невідь коли скінчиться.
Наскільки глибшим і проникливішим виявився Семюель Гантінгтон, автор провіденційної праці «Зіткнення цивілізацій та перебудова світового порядку» (Samuel P. Huntington. The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. Publ. Simon and Schuster, 1996).
Ніколи не забуду, як у жовтні 1999 року зустрівся у Києві з подружжям Гантінгтонів — тихим, худеньким, скромним гарвардським професором-пророком та його енергійною дружиною Ненсі, яка багато зробила для навчання в Гарварді українських експертів зі сфери безпеки. С. Гантінгтон задовго до 11 вересня 2001 р. зумів розгледіти назрівання нового, небаченого в ХХ столітті типу світового конфлікту. Книгу Гантінгтона (я зберігаю примірник книги з дарчим написом автора як велику цінність) помітили у світі, але мало хто повірив у реальність прогнозу. Професор устиг переконатися в силі власного пророцтва, побачивши, як гинуть американці, іракці, афганці, пакистанці у запеклій битві початку ХХІ століття. Гарвардський пророк помер у грудні 2008 року, проживши 81 рік.