Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від нових військових керівників Росії добра в Україні не чекають

5 червня, 2009 - 00:00

Військові експерти в Україні розцінюють як досить несподіване рішення президента Росії Бориса Єльцина змінити керівництво оборонного відомства. 23 травня на засіданні Ради оборони було відправлено у відставку міністра оборони Ігоря Родіонова та начальника Генерального штабу ЗС РФ Віктора Самсонова. Обов`язки міністра покладено на командувача ракетних військ стратегічного призначення генерал-полковника Ігоря Сергєєва, начальника ГШ - на генерал-полковника Віктора Чечеватова.

В Україні не вважають ці зміни такими, що можуть принципово вплинути на характер військових взаємин між Україною та Росією. Хоча нові наголоси у цих стосунках все ж можуть з`явитись.

Керівник групи військових експертів Українського центру економічних та політичних досліджень, генерал-майор у відставці Вадим Гречанінов схарактеризував виконуючого обов`язки міністра оборони Росії Ігоря Сергєєва як високопрофесійного військового з поміркованими поглядами. У генеральському оточенні Б. Єльцина Ігоря Сергєєва відносять до так званих нейтралів, що є обережними у своїй поведінці та діях. Він ніколи не зважувався на критику "верхів". За словами Вадима Гречанінова, генерал-полковник Ігор Сергєєв має низку добрих знайомих серед українських генералів. Зокрема, називають одного з заступників міністра оборони України - командувача 43-ю ракетною армію генерала Володимира Михтюка.

Проте саме Ігор Сергєєв, перебуваючи на посаді командувача ракетними військами стратегічного призначення, свого часу просив Бориса Єльцина поширити через Міністерство закордонних справ Росії заяву для світової спільноти, що Росія, з огляду на односторонні дії українського міністра оборони, складає з себе всю відповідальність за безпеку ядерних арсеналів України і за можливість їхнього несанкціонованого застосування. Причому це відбувалося вже після підписання Тристоронньої угоди Президентів України, Росії та США. Невдоволення Ігоря Сергєєва було спричинене рішенням Віталія Радецького, аби особовий склад 43-ї ракетної армії склав присягу на вірність Україні.

Колишній начальник Генерального штабу ЗС України генерал-полковник Анатолій Лопата в розмові з кореспондентом "Дня" наголосив, що прихід Ігоря Сергєєва та Віктора Чечеватова на посади міністра оборони та начальника Генерального штабу означає зміцнення антиукраїнських позицій серед російського генералітету. Так, генерал-полковник Віктор Чечеватов до січня 1992 року був командуючим Київським військовим округом, не прийняв присягу на вірність молодій державі, насторожено ставиться до незалежності України. В. Чечеватов має вкрай складні взаємини з військовими колами України - на відміну від увільнених з посад І. Родіонова чи В. Колеснікова, матері яких живуть у Києві.

Проте глибина внутрішньої кризи, в якій перебуває російська армія, за словами Анатолія Лопати, вимагає від нового російського військового керівництва всі свої зусилля зосередити насамперед на вирішенні внутрішньополітичних проблем. Тож на цьому етапі якогось тиску на Україну очікувати на варто. Проте ні в якому разі Києву не слід розраховувати і на якісь поступки Москви в справі поділу Чорноморського флоту та умов базування російських військ у Криму.

Сергій Згурець, "День"
Газета: 
Рубрика: