Київська міська рада не прийняла бюджет столиці на 2013 рік. Натомість депутати написали «гнівного листа» до Президента, Верховної ради та Кабінету міністрів з вимогою переглянути фінансування столиці на наступний рік. У тексті звернення висловлюється глибока стурбованість ризиками для Києва у зв’язку з прийнятим Радою держбюджетом-2013. Зазначено, що сума опосередкованого вилучення з бюджету міста в наступному році складає більше 8 мільярдів гривень. «Це непосильне для столиці сума, яка призведе до зменшення заробітних плат, підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, вартості проїзду в громадському комунальному транспорті та зростання цін на соціально значущі товари», — йдеться у листі до державних органів влади.
«День» у телефонному режимі поспілкувався з учасником «подій» депутатом Київської міської Ради, членом постiйної комiсiї з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрієм СТРАННІКОВИМ.
— У вас вчора було гаряче засідання Київради...
— Так. І все — через одне питання — персональне голосування депутатів. Дивні речі. Здавалось би, абсолютно природно голосувати за себе, про це навіть думати ніхто не повинен, але ж ні. І коли намагаєшся привести все в правове русло, то виникають от такі скандали.
— Утім, більш «гарячим» є те, що Київрада не прийняла бюджет столиці. Це — чи не вперше Київ робить такий маневр.
— Завжди є межа компромісу, після якої все, що ти робиш стає абсолютно несуттєвим і непотрібним. Те, що робили з Києвом попередні кілька років: безпринципно крадучи по вісім мільярдів гривень щороку. якось тяглось і терпілось. Але, те що прийняли цього року, коли на «виконання функцій столиці» нічого не залишили, то ясно, що Київрада, як представницький орган, цього не стерпіла.
Те, що учора бюджет Києва був непроголосовани, і швидше всього не буде проголосованим взагалі, — не дуже добре для киян. Але якби він був прийнятий з тими показниками, які нам доведені державним бюджетом, то було б ще гірше.
Я прогнозую, що ситуація розвиватиметься наступним чином: зараз ми бюджет не приймемо, буде сформований новий уряд, почнуться консультації з ним і, можливо, за підсумками першого кварталу, за моїми прогнозами, Верховна Рада має внести зімни в бюджет щодо Києва. Можливо, тоді Київська міська Рада ухвалить свій бюджет.
— Ви впевнені, що уряд піде на переговори. За прогнозами експертів там не буде багато нових облич. То чи можна сподіватись на нову політику за таких умов?
— Те, що зробили зі столицею (маємо на увазі держбюджет на 2013 рік) — це банальна помста киянам за їхній політичний вибір на парламенстких виборах. Не даремно ж Микола Азаров заявляв, мовляв подивитесь що вам зроблять ті, кого ви повибирали.
Навряд чи в новому Кабміні знайдуться ті люди, які будуть любити Київ більше, аніж попередники. Але коли той емоційний накал спаде, то я сподіваюсь. що влада не захоче, щоб столиця стояла на колінах.
— У тому варіанті. який запропонував уряд, столиці не вистачає коштів на що?
— На все. Для порівняння — на програму соціально-економічного розвитку столиці в 2012 році було закладено 1,2 мільярда гривень, на цей рік, те що заклала влада, базуючись на показниках державного бюджету, — 200 мільйонів гривень. Це означає, що фінансування будівництва, реконструкцій, капітальних ремонтів зменшено в шість разів.
Але якщо говорити глобально, то нас як киян обурює, що у нас відбирають гроші, і при цьому недофінансовують. Адже відомо, що 50% податку з доходу фізичних осіб, які кожне місто і село залишає у своєму розпоряджені, чомусь в місті Києві вже два роки вилучається до державного бюджету. В рік — це 7-8 мільярдів гривень.
— Яке фінансування ви запитуватимете у нового уряду? Яким має бути «нормальний» бюджет Києва?
— Ідея і бажання влади — зробити Київ дотаційним. Ми не хочемо нічого запитувати. Ми просто хочемо, щоб нам повернули наші гроші, і не треба нас «годувати».