Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дамаск змінює риторику

В’ячеслав ШВЕД: «Сирійці довели, що не терпітимуть подальшого перебування Асада при владі»
28 лютого, 2013 - 11:18
БОЄЦЬ ВІЛЬНОЇ СИРІЙСЬКОЇ АРМІЇ ПІД ЧАС ЗІТКНЕННЯ З СИЛАМИ БАШАРА АСАДА НА ОДНІЙ ІЗ ВУЛИЧОК АЛЕППО / ФОТО РЕЙТЕР

На зустрічі «Групи друзів Сирії», яка відбудеться сьогодні в Римі, братиме участь і сирійська опозиція, яка до цього оголосила бойкот цьому саміту. Про це стало відомо від голови Національної коаліції опозиційних та революційних сил Сирії Ахмеда Муаза аль-Хатиба, який написав відповідний пост на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. Його прес-секретар Валід аль-Муні повідомив телеканалу Аль-Джазіра, напередодні аль-Хатиб поговорив із держсекретарем США Джоном Керрі, після чого той змінив своє рішеня. «Я хочу, щоб наші друзі з ради сирійської опозиції знали, що в Римі ми не будемо заради балачок. Ми їдемо в Рим, щоб ухвалити рішення, що робити далі», — сказав Керрі після того, як порадився зі своїм британським колегою Уільямом Хейгом. Між тим Керрі вже встиг зустрітися й із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, який назвав розмову з держсекретарем США «доволі конструктивною».

Про нову фазу сирійського конфлікту свідчать і нещодавні заяви міністра закордонних справ Сирії Валіда аль-Муаллема, який повідомив, що офіційний Дамаск готовий до переговорів із повстанцями.

Про перспективи переговорів між Дамаском і повстанцями та результативність впливу світової спільноти на сирійський конфлікт «Дню» розповів провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, віце-президент Всеукраїнської громадської організації «Український центр ісламознавства» В’ячеслав ШВЕД:

— Башар Асад уже зрозумів, що йому потрібно якось виходити з гри. Остання заява міністра закордонних справ Сирії (щодо початку діалогу з повстанцями. — Ред.) означає саме це.

Позавчора відбулися переговори між Керрі та його російським колегою Сергієм Лавровим щодо врегулювання сирійської кризи. Як повідомляється, вона пройшла в конструктивному руслі. США та Росія намагаються знайти «спільну платформу», якою, безумовно, буде відставка Башара Асада. Це — ті події та чинники, які підштовхнули Асада послати такий сигнал через свого міністра. Тож, якщо Дамаск заявляє, що погоджується на переговори, він чудово розуміє, що світова спільнота вимагатиме негайного відсторонення Асада. Новообраний держсекретар Сполучених Штатів Джон Керрі перебуває зараз у турне Європою та Близьким Сходом. Під час його поїздки сирійське питання є одним із головних. Одночасно з цим адміністрація США заявила, що вони розглядають питання щодо поставок зброї сирійським повстанцям. До цього Вашингтон уникав розгляду цього питання. Він боявся, що ця зброя може потрапити до рук екстремістськи налаштованих груп, які використовуватимуть її у своїх цілях, а зрештою ця зброя може бути використана проти американців.

До речі, Великобританія та Франція ініціюють питання в Євросоюзі щодо зняття ембарго на постачання зброї сирійським повстанцям. Ці події — серйозний месидж офіційному Дамаску.

Які перспективи переговорів між Дамаском та повстанцями? І які перспективи подальшого розвитку подій?

— Гадаю, певні можливості таких переговорів є. Міністр закордонних справ, як і сам прем’єр-міністр, не брали участі в кривавих рейдах. Тож повстанці й світова спільнота можуть погодитися на переговори такого формату. Моаз аль-Хатиб неодноразово й сам заявляв про готовність розмови з прем’єром. Звісно, цей діалог може й провалитися. Але це означатиме новий, кривавий, стрибок у сирійській кризі. Врешті-решт, ситуація така, що самі сирійці мають шукати спільну платформу для розв’язання політичними засобами цієї кризи.

Між тим, на мій погляд, до майбутнього уряду цілком може увійти певна частина людей із нинішнього керівництва Сирії, що неодноразово було в історії.

Головне зараз — припинення бійні. Адже сирійці довели, що не терпітимуть подальшого перебування Асада при владі. У свідомості народу він — кривавий м’ясник, кат, і в нього немає політичного майбутнього. Поки що для Асада зберігається можливість врятувати своє життя й не закінчити, як Каддафі.

Ви відзначили, що британці та французи пропонуватимуть іншим країнам-членам ЄС розглянути питання поставок зброї сирійцям. Як би ви оцінили результативність зовнішнього впливу на сирійські події?

— Вона достатньо висока. Зовнішній чинник сприяв згуртуванню рядів опозиціонерів. Минулого року в Досі, столиці Катару, за ініціативою цієї країни, а також США і ряду європейських країн, було створено Національну коаліцію сирійських революційних і опозиційних сил. До неї увійшло найширше коло опозиційних Башару Асаду сил — не лише суннітів, але й частина аллавітів, курдів, лівих світських кіл, зокрема й християн. До речі, ядром цієї коаліції є Сирійська національна рада, яку очолив християнин, колишній керівник сирійської Компартії Жорж Сабра. Врешті-решт, після цього розпочалося широке визнання Сирійської національної коаліції з боку світової спільноти. Місяць тому 110 країн визнали її у як єдиного представницького органу сирійського народу. А тепер головне завдання світової спільноти — знайти політичні засоби для розв’язання сирійської кризи. Сирійський народ зараз перебуває на межі гуманітарної катастрофи.

Чи можлива зміна позиції США в цьому конфлікті, зважаючи на «нову» людину — Джона Керрі, —  який має займатися цими питаннями?

— Американці ще трошки раніше почали налагоджувати конструктивний діалог із Москвою, враховуючи останні зміни у позиції Кремля щодо сирійської кризи. До речі, президент США Барак Обама у своєму зверненні до країни, не казав, що Асад має негайно покинути свою посаду. Тобто, його пасаж був дуже обережним. Через кілька днів, Керрі заявив, що Асад не зрозумів: він має піти і, щоб не було жодних ілюзій стосовно цього.

На мій погляд, Росія вже погоджується на те, щоб спільно зі США та світовою спільнотою знайти оптимальний вихід із сирійського конфлікту. Будемо сподіватися, що здоровий глузд переможе і Росія, як стверджує її керівництво, думатиме не про Асада, а про сирійський народ...

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: