Про це свідчать результати опитування сільських громад у межах ініціативи Мінагропроду «Рідне село». «Понад дев’ять тисяч сільських і селищних рад, або 83,4% опитаних респондентів, вважає перспективним створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів», — повідомила заступник директора департаменту розвитку сільських територій Мінагропроду Людмила Ставнича.
За даними Мінагропроду, минулого року кількість сільгоспкооперативів в Україні зросла на 111 штук — до 855. Вони спромоглися виробити понад 60 тисяч тонн молока, 16 тисяч тонн зерна й 9 тисяч тонн фруктів та овочів загальною вартістю понад 65 мільйонів гривень. А кількість задіяних у кооперації селян сягнула 25,5 тисяч.
Утім, як зазначають фахівці, такі цифри замалі з огляду на потенціал України. Через що вітчизняний АПК щороку недораховується щонайменше 52 мільярдів гривень доходу, підрахували експерти.
«У нас майже п’ять мільйонів особистих селянських господарств, 40 тисяч фермерських і великих господарств. Такої аналогії не має жодна європейська країна», — зауважує президент Спілки сільгоспкооперативів в Україні Іван Томич.
Зокрема, у скандинавських країнах, за його словами, 80% усіх агропродуктів реалізують саме через сільськогосподарські кооперативи. Тим часом в Україні ця цифра поки не сягає навіть 1%.
Нагадаємо, в січні поточного року набрала чинності нова редакція закону про сільгоспкооперацію, на яку фахівці покладають великі надії. Адже сьогоднішній потенціал селянських господарств доволі значний. 2011 року в них було видоєно близько 80% усього виробленого в країні молока, заготовлено 47% м’яса, 98% картоплі й 37% яєць. Крім того, в них утримувалося 77% корів, 56% свиней і 47% птиці. Та, разом з тим, за останні десять років сільське населення зменшилося на півтора мільйона.
Як вважають фахівці, трансформувати нині розрізнені селянські господарства у прибутковий сегмент АПК і зупинити вимирання сіл могла б якраз сільгоспкооперація.
Зазначимо, аналітики прогнозують, що в найближчі 30 років фермери стануть найбагатшими людьми на планеті. Як повідомляє сайт fruit-inform.com, таку думку висловив відомий у світі американський фінансовий аналітик та інвестор Джим Роджерс.
«Якби я вирішив інвестувати в сільське господарство, то став би фермером або ж вклав би гроші в тямущого фермера, — зазначив Рождерс. — Останні десять років світ стабільно споживає більше, ніж виробляє. Поки це не занадто помітно на рівні розвинутих країн, де, як і раніше, викидають величезну кількість їжі. Але незабаром абсолютно всі змушені будуть економити продукти харчування, основними постачальниками яких будуть фермери... Якщо уряд України захоче допомогти своїм фермерам, незабаром українські аграрії їздитимуть на «Ламборджині».