Про скандальні мажоритарні округи, де ЦВК офіційно так і не змогла визначити результати виборів, останнім часом якось підзабули. Днями Конституційний суд нагадав. Він не відкрив впровадження за поданням 54-х народних депутатів і не вирішив — хто все-таки має призначати позачергові вибори. Нагадаємо, восени минулого року парламент і Центральна виборча комісія погралися у своєрідний пінг-понг. Після того як ЦВК не змогла встановити достовірність результатів голосування 28 жовтня у п’яти одномандатних округах — №94 (Обухів, Київська область), №132 (Первомайськ, Миколаївська область), №194 (Черкаси), №197 (Канів, Черкаська область) та №223 (Київ), Верховна Рада рекомендувала їй призначити повторні вибори у цих округах. Але у ЦВК відповіли, що вони не мають таких прав, тому рекомендували парламенту самому врегулювати проблемне питання. Далі, як часто полюбляють це робити у Верховній Раді, депутати від Партії регіонів звернулися до КС, але і він не прояснив ситуацію — відповів, що це непідвідомчі йому питання. Все. Тепер парламенту, якби він не викручувався, доведеться шукати виходи. Які? Говоримо з нижче з народними депутатами.
А ще варто підкреслити — крім юридичного, є і політичний момент. Він, насправді, є головним рушієм подій. Як відомо, на згаданих п’яти округах фактично перемогли опозиціонери, до певного моменту це навіть фіксував сайт ЦВК, але через скандали, протистояння, тиск сталося те, що сталося. Тому владі повторні вибори не вигідні, вона їх різними методами затягує. Потрібні вони, звичайно, опозиції, яка спочатку досить активно захищала свої позиції, але з часом зменшила запал. Користуючись цим, влада вирішує це питання максимально вигідно для себе, не поспішаючи і вичікуючи слушного моменту. Можливо, цей момент настане вже скоро.
КОМЕНТАРI
Володимир ОЛІЙНИК, народний депутат від фракції Партії регіонів:
— Очевидно, що на самому початку виникла правова колізія. ЦВК звернулася до парламенту з вимогою призначити вибори, а парламент, в свою чергу, з подібною вимогою звернувся до ЦВК. Коли ж почитали закон, зрозуміли, що без Конституційного суду тут не обійтися. Звернулися. Тепер вже маємо рішення КС, і яким би воно не було, до цього треба ставитися з повагою. Це був перший варіант. Другій варіант. Самим прийняти зміни до закону про вибори. Наприклад, що в ситуації, коли на окрузі відсутній результат, призначити вибори може або Верховна Рада, або ЦВК. Зараз проявило ініціативу Міністерство юстиції (до речі, не депутати від опозиції, які так багато кричали, що треба швидше призначити ці вибори), яке пропонує внести зміни до закону і надати право призначати позачергові вибори в подібних ситуаціях ЦВК. Сьогодні я буду брати участь в обговоренні щодо цих змін з експертами Венеціанської комісії, потім, я думаю, десь всередині травня піде пожвавлення серед депутатів, бо вони почнуть роботу. Можливо, навіть всі фракції разом визначать алгоритм — як швидко і якісно прийняти ці зміни для того, щоб дати юридичне право ЦВК призначити вибори.
Микола КАТЕРИНЧУК, народний депутат від фракції «Батьківщина»:
— Це питання врегульоване в діючому законодавстві. Конституційний суд правильно висловив свою позицію — він не вправі встановлювати дату виборів. Якби КС прийняв інше рішення, тоді можна було б говорити про його упередженість, а так він не вийшов за рамки своїх повноважень. Всі повноваження Верховної Ради щодо встановлення виборів органів місцевого самоврядування визначені в Конституції і в Законі про регламент ВР. Так само Закон про вибори говорить про те, що це є повноваження парламенту. З політичних мотивів, Верховна Рада усунулася від визначення дати виборів, перетворила це на цирк, виходячи зі своїх вузькопартійних, кон’юнктурних міркувань. Яким може бути вихід? Верховна Рада має ухвалити зміни до діючого законодавства, які б дозволили в легітимний спосіб ЦВК провести ці вибори в п’яти округах. До речі, ЦВК вказувало на це кілька разів.